fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Juuli 2011. Jaanika Oks. „Õue mängima!”

Kujundanud Angelika Schneider
Tammerraamat, 2011
120 lk

Päikeselised suveilmad meelitavad umbsetest ruumidest õue. Väiksematel lastel pole seal tegevuse leidmisega mingit muret – liivakastist ja veekausist piisab kauaks ajaks. Pisut suurematel, kes palju aega arvuti ja telekaga veedavad, on aga raske õue-eluga kohaneda. Jaanika Oksa „Õue mängima!” soovib olla abiks just nendele lastele, kel napib teiste lastega koos väljas mängimise kogemust.

„Õue mängima!” sisaldab ligi 120 klassikalise mängu juhendeid ja õpetusi. Raamat on oskuslikult struktureeritud. Teos jaguneb kolmeteistkümneks alaosaks. Alustatakse pallimängudega (nt viis miinust, pallikool), millele järgnevad tagaajamis- (nt pimesikk, värvipood) ja hiilimismängud (nt luurekas, trihvaa), siis kirjeldatakse jooksu- ja osavusmänge (nt keerukuju, kapsapea), hüppamismänge (nt kalamees) ning erinevaid variante keksudest. Vaatluse alt ei jää välja ka talvised mängud, nagu lumesõda, lumekull jmt. Raamat lõpeb väikeste laste mängudega, olgu need siis lauludega (nt lapaduu) või ilma (värvimäng).

Mängude kirjeldused on esitatud selgelt ja arusaadavalt, lastele sobivat keelt kasutades. Nii mõnigi mäng (nt kummikeks) on lisaks põhjalikele kirjutatud juhenditele varustatud ka asjalike skeemidega, mis keerulisemadki kohad mängijaile selgeks teevad.

„Õue mängima!” on erinevalt paljudest teistest mänguraamatutest rõhutatult lastepärane. Seda nii sõnastuse kui ka väljanägemise osas. Angelika Schneider on kujunduses kasutanud vanu fotosid ja postkaarte ning vahvaid värvilisi siluette. Ka värskelt heleroheline kaas lausa kutsub teos sirvima.

Raamatus kirjeldatud mängud arendavad lastel koos tegutsemise oskust, reeglite kehtestamist ja nende järgimist. Eriti tore on, et õuemängud sisaldavad rohkelt liikumist värskes õhus, see aga aitab tänapäeva tubastel lastel tublisti suvist energiat talvekski varuks koguda.

Need aga, kes suvistest õuemängudest pisut vaheldust soovivad, võivad lugeda Ilmar Trulli luuletusi (“Väike viisakas kärbes”), Evelin Kivimaa kratitüdruk Kata suveseiklusi, Aino Perviku Tirilinna lugude uut osa „Jüri soolaleivapidu”, värsket jutukogu „Oi-oi, Jaana!” Jaan Rannapilt või uuendada hoopis tutvust vanade lemmikutega. Suvel jõuab ju nii mõndagi!

Jaanika Palm