fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Kultuurkapitali lastekirjanduse aastaauhinna sai „Kuidas istuda, kuidas astuda“

Emakeelepäeval, 14. märtsil kuulutati välja Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade laureaadid. Lastekirjanduse kategoorias oli võidukas Anti Saare raamat „Kuidas istuda, kuidas astuda“ (2023, kirjastus Kolm Elu).

Žürii leidis, et Anti Saare „Kuidas istuda, kuidas astuda“ on suurepärane raamat soovitustest, kuidas elus hakkama saada. Palju on praktilisi juhiseid nagu kuidas istuda ja kuidas astuda, kuidas nätsu juustest välja saada või kuidas liita arve. Kuid veelgi enam võluvad peatükid, kus õpetatakse taltsutama lohesid ehk oma fantaasiat, kuidas valmistada rõõmu või olla õnnelik. Need ei ole lihtsalt sõbralikud ja naljakad nõuanded või juhised. Siin on midagi palju enamat – Saar mõistab lapsi, hoolib nende tunnetest ja mõtetest ning soovib, et neil hästi läheks. Nendes lugudes peitub sügavam sisu ja kindlad väärtushoiakud.

Lastekirjanduse nominentide hulka kuulusid lisaks aastaauhinna laureaadile Piret Raua „Järve kiri“, Leelo Tungla „Laste maitse“, Mari Teede „Ingmar ja meri“, Maian Kärmase „Manilundila“ ja Margus Haava „Hundiema ühepajatoidu saladus“. Nominendid valiti 2023. aastal esmakordselt ilmunud lasteraamatute hulgast.

Lastekirjanduse žürii koosseisu kuulusid Liis Sein (esimees), Krista Kumberg ja René Tendermann.

Kultuurkapitali lastekirjanduse preemia asutati 1970. aastal ning kandis 1971. aastast nimetust Juhan Smuuli nimeline kirjanduse aastapreemia. 1990. aastate algul traditsioon katkes. Alates 1995. aastast annab preemiat välja Eesti Kultuurkapital kirjanduse sihtkapitali aastapreemia nime all. Preemiad määratakse igal aastal eelmisel kalendriaastal esmakordselt ilmunud parimale teosele igas kirjandusliigis (proosa, luule, esseistika, vabaauhind, näitekirjandus, ilukirjanduslik tõlge võõrkeelest eesti keelde, ilukirjanduslik tõlge eesti keelest võõrkeelde, mõttekirjanduse tõlkeauhind, lastekirjandus, venekeelse autori kirjandusauhind ja artikliauhind).