fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Henno Käo

Biograafia

Sündis Saaremaal Laimjala vallas, koolis käis Audlas, Kahtlas ja Orissaares, lõpetas Tartu Kunstikooli dekoraatorina 1963. Õppis Villu Tootsi kalligraafiakoolis ja lühikest aega ka Riiklikus Kunstiinstituudis. Töötas nukufilmide kunstnik-lavastajana Tallinfilmis ja Tallinna Puhkeparkide Direktsioooni kunstnikuna, alates 1982. aastast oli vabakutseline kunstnik ja kirjanik. Kirjanike Liidu liige alates 1991.

Henno Käo esimene lasteraamat „Suure kivi lood” (1985) sündis autori sõnul igatsusest koduse Saaremaa järele. Avastanud kirjutamise võlu, järgnes raamatuid ridamisi, üks fantaasiarikkam ja naljakam kui teine. Henno Käo lugudes tegutsevad tondid, kummitused ja kosmosetulnukad on enamasti üsna heatahtlikud olendid ning tihti toimetab nende seas muheda tegelasena autor ise. Kirjanik mängib meisterlikult mõtte ja sõnaga, kuid sekka sigineb ka mõtlikumat tooni. Peaaegu kõik oma eluajal ilmunud raamatud on Henno Käo ise illustreerinud ning pealekauba joonistanud pilte Ott Arderi, Harri Jõgisalu, Leelo Tungla jt lastekirjanike teostele. Henno Käo on tuntud ka kui kunagise ansambli Peoleo laulusolist ja hulga vaimukate laulutekstide autor.

H. Käo raamatud on pälvinud laste ja täiskasvanute tunnustuse, tema raamat „Kusagil mujal” kingiti 2000. aastal Eesti Raamatu Aasta puhul kõigile 1. klassi astunud lastele.

Profiilifoto: Teet Malsroos

Oliüks

Illustraator: Henno Käo
1989
Lastekirjanikuna:
2004
Aasta Rosina auhind („Väike rüütel Rikardo”)
Lastejutuvõistlus „Minu esimene raamat”, 2. koht („Väike rüütel Rikardo”)

2002

Nukitsa konkurss, 1. koht („Kusagil mujal”)

2001

Valgetähe medaliklassi teenetemärk
K. E. Söödi lasteluule auhind („Hinge korter”)

1999

Käsikirjakonkurss „Miku-Manni oma raamat”, 1. koht („Kusagil mujal”)

1998

Nukitsa konkurss, 3. koht („Olematu saar?”)

1994

Nukitsa konkurss, 1. koht („Dondijutud”)

1992

Nukitsa konkurss, 3. koht („Oliüks”)