fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Kertu Sillaste

Biograafia

Kertu Sillaste on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tekstiili eriala (1996). 1997. aastal õppis ta Pariisis Duperré Kõrgemas Tarbekunstikoolis (École Supérieure des Arts Appliqués Duperré) gobelääni ning 2009. aastal EKA Avatud Akadeemias Viive Noore käe all illustratsioonikunsti. 2017. aastal lõpetas Sillaste Tallinna Ülikooli magistriõppekava kunstiõpetajana. Töötanud 2002–2014 Tallinna Keskraamatukogus kunstnikuna, alates 2014 juhendab Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstikambrit. Kertu Sillaste on Eesti Kujundusgraafikute Liidu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige ning IBBY Eesti osakonna sekretär.

Olen õppinud tekstiilikunstnikuks. Pärast Eesti kunstiakadeemia lõpetamist kudusin nii mõnegi suure gobeläänvaiba ja maalisin meetrite kaupa siidi. Raamatutesse hakkasin pilte tegema mitme toreda juhuse tõttu ja nüüd meeldib see töö mulle üle kõige. Mulle meeldib joonistada (maalida, lõikuda, kleepida), meeldib pilte välja mõelda ja neid raamatutesse paigutada. Mõned aastad tagasi kirjutasin-joonistasin oma esimese autoriraamatu. Sellest peale naudin ka teksti ja pildi samaaegset loomist: osa loost räägin piltidega, osa panen sõnadesse, sest üks ei pea teist kordama.

Lastele (raamatu)kunsti õpetades õpin nendelt ka ise väga palju. Soovin, et minu raamatud pakuksid midagi nii väikestele kui ka pisut vanematele lastele. Raamatus võiks olla äratundmisrõõmu ja kaasarääkimisvõimalust. Tore, kui raamat innustaks lapsi midagi ise järgi tegema, vallandaks nende loova alge.

Katsetan illustreerides erinevaid tehnikaid: tuši- ja pliiatsijoonistust, kollaaži. Selleks, et igal raamatul oleks oma nägu ja sellepärast, et nii on minul huvitav. Alustan visandamise, sodimise ja sirgeldamisega – see on nagu paberil mõtlemine. Hiljem joonistan puhta pildi. Töid võib arvutiga pisut värvida ja parandada, aga olulisim pingutus ja suurim töömõnu jääb just käega pildi tegemise etappi.

Profiilifoto: Piia Ruber

 

2022
IBBY aunimekiri ("Kõige ilusam seelik")
Hea lasteraamat (Kertu Sillaste. „Pisikeses majas”)

2021
5 kauneimat lasteraamatut, diplom ("Appi!)

2020
Rahvusvaheline raamatuillustratsiooni ja disaini konkurss „Obraz knigi/Image of the Book”, laureaat

2019

„25 kauneimat Eesti raamatut”, diplom (Kertu Sillaste. „Kõige ilusam seelik”)

2018

5 kauneimat Eesti lasteraamatut, diplom, Eesti Lastekirjanduse Keskuse eripreemia
Hea lasteraamat (Kertu Sillaste. „Mina olen kunstnik”)

2017
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2016

The White Ravens (Kertu Sillaste. „Ei ole nii!”)
Hea lasteraamat (Kertu Sillaste. „Igaüks teeb isemoodi kunsti”)

2015

„5 kauneimat Eesti lasteraamatut”, diplom, Eesti Kujundusgraafikute Liidu eripreemia (Kertu Sillaste. „Ei ole nii!”)
Aasta Rosina auhind (Kertu Sillaste. „Ei ole nii!”)
Hea lasteraamat (Kertu Sillaste. „Ei ole nii!”)
Lasteraamatukonkurss "Põlvepikuraamat", 1. koht (Kertu Sillaste. "Igaüks teeb isemoodi kunsti" (käsikiri "Astrid ja Ott))

2014

„5 kauneimat Eesti lasteraamatut”, diplom, žürii eripreemia imelise illustratsiooni eest (Kätlin Vainola. „Kus on armastus?”)
„25 kauneimat Eesti raamatut” (Liis Sillaste-Toots. „Kokatarkusi must valgel”)
Hea lasteraamat (Kätlin Vainola. „Kus on armastus?”)

2013

Lasteraamatukonkurss „Põlvepikuraamat”, 1. koht (Kätlin Vainola. „Kus on armastus?”)
Lasteraamatukonkurss "Põlvepikuraamat", äramärgitud töö (Kertu Sillaste. „Ei ole nii!” (käsikiri "Jänesejutt"))

2011

Lasteraamatukonkurss „Põlvepikuraamat”, 3. koht (Kertu Sillaste. „Pannkoogiraamat”)