fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Mika Keränen

Biograafia

Mika Arto Juhani Keränen on sündinud Helsingis, koolis käinud Karjalas. 1999. aastal lõpetas Tartu Ülikooli bakalaureusekraadiga erialal eesti keel võõrkeelena ning on seejärel töötanud tõlkijana, kultuuriürituste korraldajana, eesti ja soome keele õpetajana.

Keräneni esimene lasteraamat „Varastatud oranž jalgratas“ ilmus 2008. aastal ja sai noorte lugejate poolt sooja vastuvõtu osaliseks. Sellest innustust saanud, jätkas autor sarja, milles Tartu Supilinnas aset leidvaid kummalisi juhtumeid lahendab neljaliikmeline lasterühm. Lisaks krimiainesele armastab Keränen kirjutada ka jalgpallist. Kui noorteromaan „Väravajoonel“ vaatleb kokkuleppemänge, siis algklassilastele suunatud sari jalgpallipoiss Armandost tutvustab lastele treeninguil ja omavahelistes suhetes ette tulevate probleemide kaudu spordieetikat laiemalt.

Keräneni raamatud on peamiselt ilmunud kirjastuses Keropää, mille ta asutas 2011. aastal. Keräneni teoste põhjal on valminud teatrilavastusi ja film „Supilinna salaselts“ (2015).

„Võib öelda, et minust sai lastekirjanik tänu oma laiskusele ja seetõttu, et 1990ndate Tartus polnud kuskilt saada soomekeelseid lasteraamatuid. Sain noorelt isaks ja õhtuti, nii nagu normaalses peres ikka, lugesime oma tütrele unejutte. Minu emakeel on soome keel. Rääkisin oma tütrega soome keeles ja ka unejutud rääkisin selles keeles. Ükskord, kui ma olin jube väsinud, otsustasin, et ma ei loe midagi riiulist, vaid mõtlen ise välja loo, mille peategelane on minu tütar ja meie prantsuse buldog Mati. See lugu meeldis minu tütrele. Arendasin lookest edasi, tütre sõbrad tulid ka juurde, ja mingi hetk mul tekkis tunne, et äkki see meeldib ka teistele. Hakkasin kirjutama „Varastatud oranži jalgratast“, eesti keeles. Mul ei tulnud pähegi, et kirjutaks Tartust soome keeles. Pealegi tahtsin, et raamatu prototüübid saaksid ka lugeda seda.“

06.02.2023

Profiilifoto: Dmitri Kotjuh

 

Armando

Originaalpealkiri: Armando
Keel: Läti
Illustraator: Lilija Berzinska
Pētergailis
2020
2024
Tartu lastekirjanduse auhind (Lapsepõlve auhind), nominent („Herta, löö siseküljega!")


2021
Läti laste, noorte ja lapsevanemate žürii (Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija), 2. koht (vanusele 9+), („Armando")

2020
IBBY aunimekiri („Fantoomrattur”)

2019
Tallinna Keskraamatukogu auhind Järje Hoidja („Soome pitsa”)

2018

Tartu linnakirjaniku stpendium
Nukitsa konkurss, 2. koht („Jõmmu”, „Fantoomrattur”)

2017

Hea lasteraamat („Fantoomrattur”)

2016

Jalajäljed Tartu Teerajajate Alleel
J. Oro nimeline lastekirjanduse preemia
Nukitsa konkurss, 3. koht („Kuldne Lurich”, „Küttepuuvargad”)

2012

Nukitsa konkurss, 2. koht („Peidetud hõbedane aardelaegas”, „Vana roosa maja”,  „Salapärane lillenäppaja”)
Läti laste- ja noortežürii (Bērnu un jauniešu žūrija), 1. koht (3.-4. kl) („Varastatud oranž jalgratas”)

2011

Hea lasteraamat („Salapärane lillenäppaja”)

2009

Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhind („Peidetud hõbedane aardelaegas”)