fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Lastekirjanduse keskuses avatakse rahvusvaheline Läänemere-teemaline näitus

29. märtsist kuni 20. maini on Eesti Lastekirjanduse Keskuses avatud kunstinäitus „Kas Läänemeri jääb meiega?“.

Näitusel on esindatud Joanna Czaplewska (Poola), Rasa Joni (Leedu), Lucija Mrzljaki (Eesti), Gundega Muzikante (Läti) ja Justyna Nyka (Norra) illustratsioonid ja Grażyna Rigalli nukud, mis loodud inspireerituna poola lastekirjaniku Anna Czerwińska-Rydeli raamatust „Baltek“. Raamat kõneleb Baltekist, noorest ja targast tursast, kes koos teiste mereasukatega muretseb plastiga risustatud Läänemere tuleviku pärast. Iga kunstnik on püüdnud Balteki lugu interpreteerida omal viisil.

Ökoloogilise katastroofi ohus Läänemeri on äärmiselt aktuaalne teema nii rannikualade elanikele kui ka kõigile neile, kes armastavad Läänemerega piirnevaid alasid. Kas Läänemerest saab järk-järgult kinni kasvav veehoidla, mis muutub üha vaesemaks ja kus ei asu mitte tursk ja hülged, vaid bakterid ja vetikad? Kas üha madalam vesi muutub roheliseks viskoosseks lögaks ja ainult igikestvad sinivetikad mäletavad, et see soine ala oli kunagi Läänemeri? Mis siis, kui meil tuleb jalutada liiva asemel mööda lõputul prügimerel kõrguvatel mikroplasti hunnikutel? Ja kui meri kaob täielikult, kas muinasjutud, legendid ja müütilised mereolevused jäävad ellu? Seda me ei tea, aga me kõik saame selle olukorra muut­misele kaasa aidata, isegi kui need on väikesed sammud.

Näitus avati esmakordselt Poolas Gdański linnas 20. novembril 2020 virtuaalsena, 2022. aasta septembris oli näitus üleval Art Factory´s Tczewis.

Väljapaneku koostas Gdański Läänemere Kultuurikeskus, kes on iga-aastase Baltic Meetings of Illustrators (Läänemere Illustraatorite Kohtumised) korraldaja. Tallinna näituse korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös Poola Vabariigi suursaatkonnaga. Projekti kuraator on Anna Misiek, näituse kuraator Monika Konca, kaaskuraator Eestis Viive Noor.

Näituse avamine toimub koos Poola saatkonnaga 29. märtsil kell 16. Näitust saab uudistada kuni 20. maini keskuse lahtiolekuaegadel E-R 10-18, L 11-16. Pühade ajal, 7. ja 8. aprillil on keskus suletud. Järgmisena rändab näitus Haapsalu lasteraamatukokku, seejärel Pärnumaale RMK Kabli külastuskeskusesse, siis saare maakonna keskraamatukokku Kuressaares ja lõpuks Narva laste loomemajja.