fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Leedu Rahvusraamatukogu varajase lugemise foorum

Martynas Mažvydase nimeline Leedu Rahvusraamatukogu kutsub huvilisi osalema 7. detsembril toimuval varajase lugemise foorumil. See on Rahvusraamatukogu iga-aastane üritus, mille eesmärk on kõneleda professionaalselt ja usaldusväärselt varajase lugemise eelistest.

Üritus on mõeldud praegustele ja tulevastele lapsevanematele ning väikelaste lugemiskasvatusega tegelevatele asjatundjatele – raamatukoguhoidjatele, formaal- ja vabahariduse spetsialistidele. Raamatukogu kutsub vaatama sündmuse otseülekannet.

Dr Austėja Landsbergienė räägib, millist mõju avaldab lugemine lapse emotsionaalsele ja sotsiaalsele arengule ning kuidas saame neid lugemiskogemuste kaudu edendada. Prof dr Bettina Kummerling-Meibauer kõneleb, kuidas kuni kolmeaastastele lastele mõeldud raamatud soodustavad varajase kirjaoskuse kujunemist, mis on hädavajalik keerukamate oskuste – visuaalse, keelelise ja meediapädevuse – arendamisel. Dr Ramunė Dirvanskienė võtab vaatluse alla neuroteaduse uuringud keelekeskkonna mõju kohta laste varajasele arengule. Ta selgitab, kuidas perede ja õppeasutuste keelekeskkond laste aju mõjutab, ning kõneleb ka erinevate lugemismeetodite ja raamatu sisu mõjust. Dr Rita Dukynaitė tutvustab rahvusvaheliste organisatsioonide poolt läbi viidud uuringute tulemusi Leedu õpilaste lugemisoskuste ning kodukeskkonna mõjust lapse lugemisele ning arutleb lapsevanemate lugemisharjumuste ja alushariduse seoste üle.

Foorumil kõneletakse ka lastele suunatud UNESCO haridus- ja lugemisprogrammidest. Tutvustatakse kogu maailmas levinud projekte, mis kingivad beebidele raamatuid, ja räägitakse, kuidas need kujundavad perede lugemisharjumusi. Esitletakse Leedus toimuva projekti „Book Start“ (Knygų startas) tegevusi ja tulevikueesmärke ning antakse ülevaade rahvaraamatukogude panusest lugemisoskuse edendamisse varajases lapsepõlves.

Ürituse kava ENG