fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Eesti ja ungari muinasjuttude illustratsioonide näitus Londonis

Täna, 9. aprillil 2015 kell 18.0409_zarip0130 avatakse Ungari Kultuurikeskuses Londonis Eesti ja Ungari muinasjuttude illustraatorite näitus „Ristipidi lood“ („Crisscross Stories“). Kokku esitletakse 20 illustratsiooni. Tegemist on ühe esimese Eesti illustratsiooninäitusega Suurbritannias.

 „Näituse tegemise üks mõte oli ärgitada kahe maa kunstnikke ja kirjanikke omavahelisele koostööle ja tänaseks on see ka juba õnnestunud. Ungaris ilmus näiteks Peter Doka raamat „Lilla kuningatütar“ Anne Pikkovi piltidega. Meie loodame, et neid raamatuid tuleb peagi veel,“ ütles Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone.

Eesti-Ungari illustraatorite näitus oli Eestis üleval Eesti Lastekirjanduse Keskuses 2013. aasta kevadel ja terve eelmise aasta ringles näitus Ungaris. Nüüdseks jõuab näitus Budapestist Londonisse. Londonisse näituse toomise ühe initsiaatori, kultuurinõuniku Kristel Oitmaa sõnul on näitusel mitu eesmärki: tutvustada siinsele publikule Eesti illustraatorite loomingut, arendada koostöösuhteid teiste saatkondadega ja lisaks on näitus teadlikult ajatatud Londoni raamatumessi perioodile, et aidata seeläbi kaasa eesti kirjanduse tutvustamisele Suurbritannias.

Projekt algas 2012. aastal, kui Eesti Instituut Ungaris ja Ungari Instituut Eestis koos ungari lastekirjanduse ajakirjaga Csodaceruza ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse ning Eesti Kujundusgraafikute Liiduga valmistasid just selle ürituse tarbeks ette muinasjutud nii Eestis kui Ungaris, mis rändasid ühest riigist teise ja leidsid endale seal illustraatorid. Eesti ja ungari raamatukunstnikud valisid välja kõige enam meeldinud muinasjutu, mõni autor ka kaks. Vastastikusel kokkuleppel valisid eesti illustraatorid ungari muinasjutte ja ungari kunstnikud eesti autorite muinaslugusid. Kirjanikele esitatud eeltingimustele vastavalt laekus nii eesti kui ka ungari kirjutajailt kokku üheksa juttu lastele vanuses 6-10 aastat.

Eestist võtsid projektist osa illustraatorid Katrin Ehrlich, Mare Hunt, Kadri Ilves, Anu Kalm, Lembe Keskpaik, Kadi Kurema, Anne Liivamägi, Olivia Lipartia, Regina Lukk-Toompere, Eve Mahhov, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Viive Noor, Enno Ootsing, Juss Piho, Marko Pikkat, Anne Pikkov, Tiina Mariam Reinsalu, Reti Saks, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Milvi Torim, Maarja Vannas-Raid, Urmas Viik, Maara Vint.

Projekti vedasid Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti suursaatkond Londonis ja Eesti Instituudi esindus Ungaris. Näituse korraldamist toetas Kultuuriministeerium programmist „Eesti kultuur maailmas“.