fbpx
Hüppa põhisisu juurde

„Lugemisisu“ programmi uus hooaeg saab alguse

Täna, 12. oktoobril 2020 stardib „Lugemisisu“ programmi uus hooaeg. Lugemisprogramm soovib, et 5–10-aastasi lapsed üle kogu Eesti saaksid sõbraks raamatutega. Selleks tutvustatakse noortele lugejatele väärt uudiskirjandust ja pakutakse sinna kõrvale mängulist ning loovat lisategevust.

„Lugemisisu“ käivitus pilootprojektina 2019. aasta alguses, mis programmist võttis osa 26 Eesti raamatukogu. Heategevusfond Aitan Lapsi kinkis stardihooaja osalejatele erilise „Rampsu“ raamaturiiuli. Uuel õppeaastal on programmiga liitunud 146 raamatukogu. Kultuuriministeerium toetab sel aastal programmi 70 000 euroga, mille eest osalevad raamatukogud saavad soetada teavikuid. Vahendid eraldati programmile COVID-19 kriisiga seoses Vabariigi Valitsusega poolt vastu võetud lisaeelarvest.

Programmis osalevad 1.–4. klassi lapsed valivad raamatukogudest lugemiseks põnevat uudiskirjandust ja panevad loetud raamatud kirja spetsiaalsesse lugemispassi. Valikus olevad raamatud on välja toodud lastekirjanduse keskuse soovitusnimekirjades. Lugemispassis on ka loomingulised lisaülesanded loetu kinnistamiseks ja oma lugemiskogemuse jagamiseks. Kooliaasta lõpus premeeritakse lugemisdiplomiga kõiki osalejaid, kes on läbi lugenud viis raamatut ja täitnud lugemispassi.

Programmist saavad terve rühmaga koos osa võtta ka lasteaialapsed. Õpetaja abiga tegutsetakse loetud raamatuga ühiselt, näiteks koostades sellest näitust või kasvatades sõnapuud.

„Lugemine on kui pilgu pööramine enda sisemusse, kus loetule omaette kaasa elad ja uusi teadmisi ammutad. Märkamatult kasvad lugedes targemaks, empaatilisemaks, loovamaks. „Lugemisisu“ programm innustab seda kõike kogema rohkemaid lapsi ja annab võimaluse raamatumaailma oma sõpradega mänguliselt jagada,“ räägib programmi eestvedaja Anneli Kengsepp. „Pean suureks väärtuseks, et lugemisprogrammiga kaasnevad ka koolitused raamatukoguhoidjatele, mis toetavad lastega tegelust raamatukogudes.“

Lugemisprogrammis osalevad klassid saavad registreeruda raamatukogu teematundidesse, kus mängitakse lugemismänge või õpitakse tähelepanu pöörama raamatuillustratsioonile.

„Lugemisisu“ programm kestab 12. oktoobrist kuni 15. maini 2021.

„Lugemisisu“ eeskujuks on Soome raamatukogude lugemisdiplomi-programm, mis on meie põhjanaabrite lugemisharjumusi kujundanud alates aastast 2000. Nende programmi on järjepidevalt uuendatud ning viidud vastavusse riikliku õppekavaga.

„Lugemisisu“ programmi koostaja: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Toetajad: Kultuuriministeerium ja Soome Instituut

Head lugemisisu!

Lisainfo:
Anneli Kengsepp
e-post anneli@elk.ee

Facebook: https://www.facebook.com/groups/lugemisisu