fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Mai 2014. Leelo Tungal „Puudel Pedro ja igatsustasu”

Alles see oli, kui kurtsin aastaülevaates, et mullu ilmus imevähe realistlikke raamatuid, mis kasvõi kõrvalteemana käsitleksid loomi. Vaevalt nüüd küll minu kurtmise peale, kuid hiljuti ilmunud Leelo Tungla raamat „Puudel Pedro ja igatsustasu” räägib just lastest ja lemmikloomadest. Jutu peategelaseks on 11-aastane Liisa, kes elab läbi oma noore elu raskeimat katsumust. Tema isa on hiljuti loonud uue perekonna ja asunud Liisast, väikevend Martinist ja emast eraldi elama. Tüdrukul on kahju nii endast kui ka vennast ja norgu vajunud emast. Et lohutada lahutusvalus vaevlevaid lapsi, otsustab isa neile koera võtta. Varjupaigas valitakse välja karvanäss, kes saab käigupealt nimeks Pedro ja kes pärast korralikku pesu ja pügamist näeb välja nagu päris puudel, kes ta tegelikult ongi.

Ei suju ka Liisa suhted klassikaaslastega. Uus tüdruk Aivi on Liisale arusaamatul põhjusel valinud narrimise objektiks just tema. Liisa koolikott ja mitte just kõige popimad riided saavad lisaks Aivi põlgusele ka klassikaaslaste naeru objektiks. Aivi leebub, kui saab teada, et Liisal on koer. Kuigi Aivi tundub koolis muretu, pole temagi kodune elu kiita. Brüsselis töötava emaga ja töönarkomaanist isaga kohtub tüdruk harva. Põhiliselt hoolitsevad tüdruku eest palgatud abilised, koera või muud lemmiklooma Aivil võtta ei lubata. Ühist huvi – koeraarmastust – jagades saavad tüdrukuist sõbrad, kes teineteisel muredest üle olla aitavad.

Leelo Tungal on osav kaasaja probleemide märkaja: teoses esinevad siiretena vanemate ületöötamine, lahutus, vanainimeste üksindus, hüljatud loomad, koolikiusamine jne Kõige mõjusamalt on kujutatud laste sunnitud üksiolekut. Aivi arvab lausa, et igatsustasu tuleks maksta mitte vanematele, vaid hoopis lastele, sest need näevad oma vanemaid harvemini kui kuuvarjutust. Leelo Tungal on probleemid leidlikult lahti kirjutanud ning oskuslikult põiminud teosesse mõtlemisainet täiskasvanuilegi. Autor ei lasku liigsesse tundlemisse, laste mure saab nähtavaks ilmekate detailide abil. Väikevend Martini kõnehäire ja pükstemärgamise kaudu tuleb jõuliselt esile lahutuse mõju lastele. Ka kirjeldus vanemate tüli eest peidus olevatest lastest on hingekriipivalt valus.

Loomad on ikka Leelo Tungla loomingus olulist rolli mänginud. „Puudel Pedro ja igatsustasu” on tore lisandus tema varasematele koeraraamatute ritta nagu „Kirju liblika suvi”, „Pool koera”, „Barbara ja suvekoerad” jpt.

Illustreerinud Kirke Kangro
Välja andnud kirjastus Petrone Print
112 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm