fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Marta Sillaots „Trips, Traps ja Trull“ (1935)

Marta Sillaotsa Tripsu, Trapsu ja Trulli lood pole paarile viimasele põlvkonnale ehk ülemäära laialdaselt tuntud. Põhjused on siin pigem ajaloolised ega peitu kirjaniku loomeoskustes. Nõukogude perioodil sobimatuks peetud olustik, mis kirjeldas Eesti Vabariigi aegset küllust ja idülli, tingis oma ilmumisajas menukate raamatute kordustrükkide puudumise. Nii ilmuski Sillaotsalt alles 1987. aastal sarjas „Lastekirjanduse varamust“ Reet Krusteni koostatud ja järelsõnaga varustatud valikkogu „Trips, Traps, Trull ja teised“ (ill. Silvi Väljal), mis sisaldab ka teisi Sillaotsa loomingu paremaid palu („Matkamehed“, Armi-lood jmt). Seevastu Saksamaal Augsburgis, kus asus sõjapõgenike laager ja oli üks suuremaid eestlaste kogukondi  välismaal, anti juba 1948. aastal välja raamatusarja esimene osa „Trips, Traps, Trull“.

Lugude tegevustik koondub kolmikutest poiste Endli, Ilmari ja Peetri ümber, kes saanud vahvad hüüdnimed – Trips, Traps ja Trull. Raamatu esimeses osas on poisid nelja-aastased. Trips ja Traps on välimuselt sarnased, pikad ja kõhnavõitu, Trull aga on teistest lühem ja prullakas. Ka iseloomult on Trull vendadest erinev. Trips ja Traps on tõsised ja arglikud, kohati ehk isegi hellikud ja virilad, Trull seevastu päikeseline ja ettevõtlik, nii juhtubki temaga alailma midagi. Üheskoos moodustavad vennad vahva kamba, mis küll igasugu sekeldustesse satub, kuid neist ka mängleva kergusega väljub. Iga kogemus lisab teadmisi poiste elupagasisse ning aitab neid tulevastes keerukates olukordades paremini hakkama saada.

Poisid kasvavad koduse ema, õpetajast isa, vanaema ja tädiga idüllilises Nõmme aedlinnas ilusas suure aiaga majas. Kui raamatu esimeses osas kirjeldatakse kolmikute seiklusi peamiselt kodu lähiümbruses ja Tallinnas, siis järgnevates osades külastatakse ka Tartut („Trips, Traps ja Trull Tartus“, 1936) ja Haapsalut („Trips Traps ja Trull Haapsalus“, 1937), mis annab kirjanikule hea võimaluse needki paigad lugejatele pisut lähedasemaks kirjutada. Sarja neljas osa „Trips, Traps ja Trull saavad sõbra“ (1938) kirjeldab aga perekonda koera võtmist.

Tripsu, Trapsu ja Trulli lugusid võib pidada üheks esimeseks algupäraseks väikelastele mõeldud ettelugemisraamatuks. Olulist rolli teose sünnis mängis õpetajanagi töötanud Sillaotsa huvi laste arengupsühholoogia ja kasvatusküsimuste vastu. Et autor oskas saadud teadmisi oma kirjanikutöös suurepäraselt kasutada, iseloomustab tema lugusid mudilastele sobiv lihtsus, kodusus ja mõnusa huumoriga vestmisviis. Lugudes peituvad tarkuseterad kooruvad poiste tegevuste kirjeldustest, mitte sõnas väljendunud sõrmega vibutamisest. Olulisemate väärtustena kerkivad esile ausus, headus, abivalmidus ja töökus ning tähelepanelikkus looduse ja loomade suhtes, mis kindlasti väärivad rõhutamist ka tänastes oludes.

„Trips, Traps ja Trull“
Noor-Eesti Kirjastus, 1935
Illustreerinud Eduard Järv

„Trips, Traps, Trull Tartus“
Noor-Eesti Kirjastus, 1936
Illustreerinud Eduard Järv

„Trips, Traps ja Trull Haapsalus“
Noor-Eesti Kirjastus, 1937
Illustreerinud Eduard Järv

„Trips, Traps ja Trull saavad sõbra“
Kirjastus Loodus, 1938
Illustreerinud Richard Kivit

„Trips, Traps, Trull ja teised“
Eesti Raamat, 1987
Illustreerinud Silvi Väljal

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm