fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Märts 2012. Aino Pervik. „Kirjatähtede keerukas elu”

Illustreerinud Olga Pärn
Tänapäev, 2012
115 lk

Aprillis 80. sünnipäeva tähistav Aino Pervik on jätkuvalt heas vormis. Igal aastal teose või paar kirjastusse viivat Pervikut võib kindlasti nimetada meie lastekirjanduse vanema põlvkonna esiautoriks. Perviku jätkuv menukus ja populaarsus põhineb tõsiasjal, et ta pole teatud ajaperioodi kinni jäänud ja nüüdiseluga sidet kaotanud. Lisaks tunneb ta hästi laste käitumismustreid ja mõtlemismalle, luues nõnda tegelasi, kes elusad ja värvikad.

Aino Pervik on ikka olnud kirjanik, kes valdab suurepäraselt keelt ja on tundlik väljenduse suhtes. Tema värskeim teos „Kirjatähtede keerukas elu“ kannab alapealkirja „Teateid kirjasõnamaailmast“ ja ongi pühendatud meie keelele. Raamat koosneb sissejuhatusest, milles analüüsitakse kirjatähtede raske elu põhjusi, ja 30 lühiloost. Iga peatükk on pühendatud ühele tähele.

Viimastel aastatel on ilmunud teoseid, milles on püütud iga tähe kohta luuletus või jutuke teha ja nõnda lastele erinevaid tähti tutvustada. Sageli pole sellised teosed läbini õnnestunud, kuna kirjanikud on olnud tähtedes ja tähestikus liialt kinni. Aino Perviku teos on teistsugune, kuna ta ei püüa kramplikult iga tähe kohta teksti toota. Tema lood on punnitamata ja loomulikud, kantud süžeest, mitte tähest endast. Seepärast on igal lool ka laiem, kirjatähtede keerukast maailmast kaasaja Eestile üle kantav ja siinset elu mõtestav tähendus.

Nii käsitlebki kirjanik televiisori ja raamatute vahelisi suhteid, esialgu tühisena tunduvat narrimist, mustuse olemust ja toitumise küsimusi. Pervik avardab laste maailma alates sellest, kuidas piima saadakse kuni filossofilise maailmapuu ja diplodookusteni. Ehk innustab see raamat nii mõndagi last, miks mitte ka täiskasvanut sõnaraamatut haarama ja uute sõnadega sõprust looma.

Suurepärase debüüdi lasteraamatute illustraatorina teeb graafik ja animaator Olga Pärn. Tema lustakad, mitmeid interpreteerimisvõimalusi pakkuvad pildid sisaldavad ka kirjatähti, mistõttu kõlavad hästi kokku kirjaniku juttudega. Ka valitud värvigamma on huvitav ja lasteraamatute üldisest massist eristuv.

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija