fbpx
Hüppa põhisisu juurde

„On kuu kui kuldne laev“ nomineeriti Visnapuu preemiale

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (Estonian American National Council, Inc.) valis Juhani Püttsepa lasteraamatu „On kuu kui kuldne laev“ Visnapuu kultuuri- ja kirjandusauhinna nominentide hulka.

Henrik Visnapuu nimeline kirjanduspreemia loodi USAs 1952. aastal ja seda anti välja kuni aastani 2007. Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides hakkas preemiat uuesti välja andma aastal 2020, mil sellest sai laiema haardega kultuuriauhind. Auhinna pälvib eesti või võõrkeeles ilmunud Eesti-aineline teos proosa, luule, memuaristika või Eesti-ainelise uurimuse vallas.

„On kuu kui kuldne laev“ valiti nominendiks 15 preemiale kandideerima esitatud teose seast. Raamat kõneleb eestlaste suurpõgenemisest Rootsi II maailmasõja ajal. Selle on illustreerinud läti raamatukunstnik Gundega Muzikante ja andnud aastal 2020 välja kirjastus Tänapäev.

Žürii sõnul on see „esimene eestikeelne lasteraamat nii keerulisel ja raskel teemal, kusjuures autoril on õnnestunud leida lastepärane vorm ja stiil, mis kasvatab lugejas empaatiat. Tulemuseks on eesti lastekirjanduse klassikasse minev teos.“

ERKÜ teatab auhinna saaja 2. jaanuaril 2022 Henrik Visnapuu sünniaastapäeval. ERKÜ annab auhinna välja koostöös Eesti Kirjanike Liidu ja Luunja vallavalitsusega (Henrik Visnapuu kodukoht Eestis).

Žürii koosseisu kuulusid kirjandusteadlane Sirje Kiin, PhD (Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esindaja), luuletaja Jürgen Rooste (Eesti Kirjanike Liidu esindaja) ja Luunja keskkooli direktor Toomas Liivamägi (Luunja valla esindaja). ERKÜ rahastab auhinda kuni 3000 USD ulatuses.

Lähem info preemia ja teiste nominentide kohta leiab Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides kodulehelt.