fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Prantsuse lapsed valisid Piret Raua raamatu oma lemmikute hulka

Raud-Natuke-napakad-jutud-pr20. mail 2014 kuulutati välja Prantsuse lastekirjanduse auhinna LIVRENTÊTE võitjad. Nominentide seas oli ka Piret Raua raamat „Natuke napakad lood” (prantsuskeelse pealkirjaga Le thé des poissons et autres histoires, tõlkinud Jean Pascal Ollivry, kirjastus Rouergue).

Raamat oli nomineeritud lasteromaani (vanusele 9–11 aastat) kategoorias. Nimetus „lasteromaan” võib kõlada eksitavalt, kuid nii on Prantsusmaal kombeks nimetada lastele suunatud proosaraamatuid, kus teksti on juba märgatavalt rohkem kui pildiraamatus – ehkki tegemist ei pea olema puhtakujulise romaaniga.

Prix Livrentête on kirjanduskonkurss, mida alates 2000. a korraldab Prantsusmaa riiklik ühendus Kultuur ja Raamatukogud Kõigile (l’Union Nationale Culture et Bibliothèques Pour Tous, CBPT) kultuuriministeeriumi toetusel.

Konkursi eesmärgiks on innustada lapsi ja noori lugema häid raamatuid ning tutvuma kirjanike, illustraatorite ja kirjastajate tööga. Raamatute lugemine ja hindamine aitab arendada laste ja noorte kriitilist mõtlemist ja väljendada oma arvamust tänapäeva lastekirjanduse kohta. Auhind paistab silma avatuse poolest: nii kandidaatide kui ka laureaatide seas on palju välismaiseid autoreid. Tänavu konkureeris noorteromaanide seas Soome kirjaniku Siri Kolu raamat „Meie, Rööbelid”, mis on ka eesti lugejale tuttav. Samas kategoorias pälvis võidu äsja Eestis ilmunud R. J. Palacio romaan „Ime”.

Sarnaselt Nukitsa konkursile valivad ka Livrentête’i puhul võitjad välja lapsed ja noored ise. Hääletada saab raamatukogudes, koolides, vabaajakeskustes ja mitmel pool mujal. Sel aastal oli hääletajaid üle 19 000.

Auhinnad antakse välja seitsmes kategoorias:
– Pildiraamatud (4–7-aastastele. Lugemisel võib last aidata täiskasvanu, aga hääletab laps ise)
– Esimene lugemine (7–9-aastastele)
– Lasteromaan (9–11-aastastele)
– Noorteromaan (12-14-aastastele)
– Romaan teismelistele (14-aastastele ja vanematele)
– Lastekoomiks (9–11-aastastele)
– Noortekoomiks (alates 12. eluaastast)

Igas kategoorias kandideerib viis raamatut, mille on välja valinud spetsialistidest-raamatukoguhoidjatest koosnev žürii.
Konkursi raames korraldatakse kõikvõimalikke kirjandusüritusi, ühislugemisi ja muud põnevat – ikka selleks, et lapsi raamatute juurde tuua ja õpetada neid lugemisest rõõmu tundma.

Vaata ka:
LIVRENTÊTE 2014 nominendid
LIVRENTÊTE 2014 laureaadid
Auhind LIVRENTÊTE

Täiendav info: Kätlin Kaldmaa, tel 514 2359, katlin@elk.ee