fbpx
Hüppa põhisisu juurde

President kutsub tähistama ettelugemise päeva

Täna, 20. oktoobril 2021 tähistatakse Eestis järjekorras juba 28ndat ettelugemise päeva. Eesti Vabariigi President Alar Karis kutsub nii suuri kui väikseid raamatusõpru päevast osa võtma ja nutiseadme asemel veetma aega raamatuga.

Ettelugemise päeva traditsioonile pani Eesti Lastekirjanduse Keskus aluse aastal 1994. Päeva eesmärgiks on tõsta esile ettelugemist kui lapse arengus hindamatu tähtsusega tegevust. Just siit saab alguse lapse kõne areng ja kirjanduslik kasvamine. Lisaks on ettelugemine tore ning arendav meelelahutus, mis pakub ka täiskasvanutele võimaluse veeta kvaliteetaega ühes perega.

President Alar Karis toonitab ettelugemise tähtsust meie ühise identiteedi loomisel: „Ettelugemine on meie tuleviku kasvatamisel väga oluline. See kujundab noorte maailmapilti ning arendab nende mõtlemis-, kõnelemis- ja kujutlusvõimet. Samuti on ettelugemine oluline põlvkondade kokku siduja ja turvatunde tekitaja, mis ühtlasi loob meie ühist identiteeti. Nii et võiksime sagedamini lastele nutiseadme ettesöötmise asemel nende jaoks aega võtta ja neile oma lapsepõlve lemmikuid ette lugeda. Lisaks kõigele on lugemine ka lihtsalt üks äraütlemata mõnus tegevus.“ President valmistas ettelugemise päeva puhuks ka videotervituse, milles loeb ette katkendi ühest oma lapsepõlve lemmikraamatust, milleks on taani kirjanik Jens Sigsgaardi „Palle“ (1942; ilmunud eesti keeles Vladimir Beekmani tõlkes aastal 1959).

Ettelugemise tähtsust lapse arengus rõhutab ka Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone: „Lisaks sellele, et ettelugemine on tore peretraditsioon ja koos veedetud aeg, saab just ettelugemisest ja ühisest raamatuvaatamisest alguse lapse laiem kultuurihuvi. See on teeviit teatri-, filmi- ja teadusemaailma.“ Samuti leiab Soone, et ettelugemine on sisukas ajaveetmise viis ka täiskasvanutele ning sellele tuleb vaid rohkem aega pühendada: „Jutte-luuletusi on alati tore lugeda ja kuulata, võtkem selleks vaid aega.“

Traditsiooniliselt korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus päeva puhul ka 4. klasside õpilastele üle-eestilise ettelugemisvõistluse, mis sel korral on pühendatud metsale ja saanud innustust vanasõnast „Ega mets tühi ei ole“. Võistluse regionaalsed eelvoorud toimuvad maakonna keskraamatukogude eestvedamisel ning finaalvõistluseks saadakse laupäeval, 23. oktoobril kokku Tallinnas Eesti Lastekirjanduse Keskuses.