fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Rahvusvahelist kirjaoskuse päeva tähistav Lugemistund kutsub osalema

Traditsiooniks saanud Lugemistunniga tähistatakse 8. septembril UNESCO rahvusvahelist kirjaoskuse päeva. Lugemisaktsioon ReadHour ehk Lugemistund kutsub üles võtma sel päeval kl 11–12 lugemiseks aeg maha ning sellest teistelegi teada andma. Soomes 2019. aastal alguse saanud Lugemistunni eesmärgiks on propageerida lugemist eelkõige laste ja noorte hulgas, aga osalema on oodatud igas vanuses lugejad.

Suuremad avalikud lugemiskohad on sel päeval Tartus raekoja taga Pirogovi platsil ja Tallinnas pakub lugemistunni ajaks lugemispesa Tallinna Keskraamatukogu peamaja (Estonia pst 8). Oodatud on kõik raamatusõbrad kas oma raamatuga või ilma. Lugemistunni võib korraldada ka oma kodus, tööl, koolis, raamatukogus või mujal – peaasi on pühendada aega lugemisele.

Lisaks suurtele avalikele lugemispidudele toimuvad Tartus ja Tallinnas mitmed Lugemistunnile pühendatud üritused. Eesti Lastekirjanduse Keskuses on selleks ajaks kohale tulnud lastele üles seatud lugemispesa, kus saab erinevaid raamatuid sirvida ja lugeda. Tartu Linnaraamatukogu peamajas ja harukogudes on sellel päeval võimalus osa saada aktsioonile pühendatud teematundidest, näiteks tundides „Ettelugemisrulett”, „Mõistke õed ja mõistke vennad”, „Õed Nopolad ja nende looming”, „Mine metsa oma jutuga” ja „Põnevaim raamat”. Lisaks oma raamatu lugemisele saab Tartus Pirogovi platsil ka kuulata kirjanikke: lastele loeb lõigu oma raamatust ette Soome lastekirjanik Tuutikki Tolonen ja suurtele loeb oma luulet Heidi Iivari.

„Lugemise tähtsust inimese kujunemisel on võimatu üle hinnata,“ ütles Soome Instituudi programmikoordinaator Anneli Loodus. „Raamatu lugemine – olgu teabetekst või ilukirjandus, sügav või meelelahutuslik, algupärand või tõlge – kujundab meie keelt. Keel on aluseks mõtlemisele: lõpuks sellest sõltub, kes me inimestena oleme ja olla tahame. Kampaania tuletab lugemise tähtsust meelde, ning kui seeläbi mõni lugemist väärtustav laps või noor juurde tuleb, on eesmärk kuhjaga täidetud.“

Eelmisel aastal vastas lugemisüleskutsele 150 Eesti kooli ja raamatukogu. Sotsiaalmeedias haarasid Lugemistunni mõttest kinni mh Rahva Raamat, Eesti Noorsooteater, Eesti Vabariigi president Alar Karis jpt. Kõige suuremalt toimus Lugemistunnil avalik lugemine Tartus. Lugemistundi tähistati ka Soomes, Rootsis, Norras ja Suurbritannias. Kui mujal oldi kellaaja suhtes rangemad, siis Eestis said koolid ja raamatukogud vabaduse ise valida kellaaja ja tegutsemisviisi.

Eestis toimub Lugemistund tänavu juba kolmandat korda ja seda korraldavad Soome Instituut, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Tallinna Keskraamatukogu.

Korraldajad kutsuvad üles korraldama Lugemistunde üle Eesti ja andma neist teada. Siin registreerudes kannab instituut kõik ühised lugemiskohad Soome Instituudi kodulehele, kust on hea leida enda lähikonnas toimuv Lugemistund.

Lisainfo:
Anneli Loodus
Soome Instituudi programmikoordinaator Tartus
5648 7286, anneli.loodus@finst.ee