fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Selgusid 2022. aasta head laste- ja noorteraamatud

Lastekaitse Liit ja Eesti Lastekirjanduse Keskus kuulutasid 1. märtsil 2023 välja möödunud aastal ilmunud parimad laste- ja noorteraamatud. Lastekirjanduse eksperdid valisid ligi 800 raamatu hulgast välja 17 teost lastele ja 11 noortele, mis tänavu tunnustuse saavad. Oma lemmiku valimisel ja hääletamisel said kaasa rääkida ka noored lugejad ise.

Žüriiliikme ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse kirjandusuurija Jaanika Palmi sõnul pani sellise väikese arvu teoste välja valimine suure hulga huvitavate ja ilusate laste- ja noorteraamatute seast žürii tõsiselt proovile. Lõplik valik sai tema arvates siiski mitmekesine ja kaunis ning võiks laste ja noorte kõrval pakkuda lugemis- ja vaatamiselamust ka täiskasvanuile. „Varasemast enam õhutavad raamatud pöörama tähelepanu oma vaimsele heaolule, hindama kaaslast enda kõrval, väärtustama elukeskkonda ning vältima eelarvamusi,“ lisas Palm.

Kolmandat aastat järjest valisid oma lemmiku ka Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud, kes leidsid, et nimekirja valitud raamatute hulgast võiks Eesti noori enim kõnetada Evelin Alliksaare ja Silja Kerge teos „Rääkimine hõbe, vaikimine kuld”. Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadiku Mia-Ly (16) sõnul leiavad raamatus kajastust mitmed asjakohased, aga mitte niivõrd avalikult käsitletavad teemad nagu näiteks narkootikumide müümine. Noore neiu sõnul on teismeiga väga huvitav aeg, ent samas ka keeruline – keerukus kajastub ilmekalt ka valitud teoses. „Teismelisega käitutakse kui lapsega, aga temalt eeldatakse täiskasvanulikust,” jagas Mia-Ly.

Lapse õiguste saadik Tuule (14) usub, et Alliksaare ja Kerge teos puudutab mitmeid noori, andes hea vaatepunkti sellest, miks tehakse vahel valed otsused ja kas esmapilgul mõistetamatute otsuste taga peitub sügavamaid põhjuseid. „Abi otsida võib olla väga raske, ent mitte ükski laps ei peaks kandma täiskasvanu vastutust oma pere ära toita ja elatada,” kirjeldab noor. „Noored raamatus justkui elavad täiskasvanu elu, aga ei tea, kuidas seda täpselt teha, kuidas maailmas navigeerida või kuidas teha moraalselt õigeid otsuseid,” võtab Tuule omapoolse mõtte kokku.

Head laste- ja noorteraamatud valisid välja lastekirjandusega igapäevaselt kokku puutuvad eksperdid Eesti Lastekirjanduse Keskusest, Lastekaitse Liidust, Eesti Lugemisühingust, Eesti Noortekirjanduse Ühingust ja Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingust. Rahva Raamat varustab ära märgitud raamatud informatiivsete kleepsudega, mis juhatavad lugejaid nii suuremates kui väiksemates raamatukogudes väärt lugemisvara juurde.

Heade lasteraamatute nimekirja koostatakse Lastekaitse Liidu ja Lastekirjanduse Keskuse eestvedamisel alates aastast 2009. Nimekirjad on abiks õpetajatele, lapsevanematele, lastega töötavatele spetsialistidele ja kindlasti ka lastele enestele kvaliteetse, huvitava ning köitva lugemisvara valimisel. Alates 2018. aastast hakati sarnaselt tunnustama ka häid noorteraamatuid.

Heade laste- ja noorteraamatute väljakuulutamist saab Eesti Lastekirjanduse Keskuse Facebooki lehel videoülekandena järele vaadata kuni 16. aprillini 2023.

Hea Lasteraamat 2022
Väiksematele:

Kertu Sillaste. „Pisikeses majas”. Illustreerinud Kertu Sillaste. Kirjastus Päike ja Pilv
Chris Naylor-Ballesteros. „Frank ja Bert”. Tõlkinud Kadri Rahusaar. Kirjastus Koolibri
Nadine Brun-Cosme. „Suur Hunt & Väike Hunt”. Illustreerinud Olivier Tallec. Tõlkinud Indrek Koff. Kirjastus Draakon & Kuu
Rocio Bonilla. „Aitäh sulle: lugu naabritest”. Illustreerinud Rocio Bonilla. Tõlkinud Kadri Põdra. Kirjastus Tammerraamat
Kristi Kangilaski. „Hea tunne”. Kirjastus Koolibri
Kadri Kiho. „Endel ja Kati”. Illustreerinud Stella Salumaa. Kirjastus Päike ja Pilv
Deborah Hopkinson. „Üksainus”. Illustreerinud Chuck Groenink. Tõlkinud Jane Laumets. Kirjastus Koolibri

Suurematele:

Juhan Voolaid. „Kommikoletis”. Illustreerinud Marja-Liisa Plats. Kirjastus Kuuloom
Liis Sein. „Mona isepäine isa”. Illustreerinud Ulla Saar. Kirjastus Pegasus
Torben Kuhlmann. „Lindbergh : seikluslugu lendavast hiirest”. Illustreerinud Torben Kuhlmann. Tõlkinud Kadi Eslon. Kirjastus Rahva Raamat
Aidi Vallik. „Tädi Klaara maja”. Illustreerinud Lumimari. Kirjastus Lugu-Loo
Sanne Rooseboom. „Lahenduste ministeerium”. Illustreerinud Mark Janssen. Tõlkinud Vahur Aabrams. Kirjastus Avita
Timo Parvela. „Varjud. 1. Kõlin”. Illustreerinud Pasi Pitkänen. Tõlkinud Triin Aimla-Laid. Helios Kirjastus
Kirsten Boie. „Suvi Sommerbys”. Illustreerinud Verena Körting. Tõlkinud Õie Ristioja. Kirjastus Vesta
Eugene Yelchin. „Geenius laua all: lapsepõlv raudse eesriide taga”. Tõlkinud Eve Laur. Kirjastus Pegasus
Annet Schaap. „Milla ja mere lapsed”. Tõlkinud Kairi Look. Kirjastus Eesti Raamat
A. F. Steadman. „Skandar ja ükssarvikuvaras”. Tõlkinud Kristina Uluots. Kirjastus Varrak

Hea Noorteraamat 2022
Noorematele:

Jurga Vilé. „Siberi haiku”. Illustreerinud Lina Itagaki. Tõlkinud Tiina Kattel. Kirjastus Draakon & Kuu
Mann Loper. „Inglite linn”. Illustreerinud Liisa Berezkin. Kirjastus Lummur
Nikola Huppertz. „Kaunis nagu kaheksa”. Illustreerinud Barbara Jung. Tõlkinud Mari Klein. Kirjastus Vesta
Vanematele:

Evelin Alliksaar, Silja Kerge. „Rääkimine hõbe, vaikimine kuld”. Kirjastus Tänapäev – Lastekaitseliidu noortekogu lemmik
Janne Teller. „Mitte midagi”. Tõlkija Eva Velsker. Kirjastus Eesti Raamat
Kim Liggett. „Lunastuseaasta”. Tõlkija Kristina Uluots. Rahva Raamatu Kirjastus
Salla Simukka. „Vangistatud”. Tõlkinud Kadri Jaanits. Kirjastus Pegasus
Ane Barmen. „Unenäod ei tähenda midagi”. Tõlkinud Riina Hanso. Kirjastus Eesti Raamat
Adam Silvera. „Lõpus surevad mõlemad”. Tõlkinud Bibi Raid. Kirjastus Rahva Raamat
Yoru Sumino. „Tahaksin süüa su pankreast”. Tõlkinud Piret Orav. Kirjastus Hea Lugu
Karen M. McManus. „Nõod”. Tõlkinud Hels Kure. Kirjastus Eesti Raamat