fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Laps kirjanduses 6: kas igal põlvkonnal on oma Nublu, Sipsik ja Lotte?

23. oktoobril 2018 korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus Tallinnas lastekirjanduse keskuses seminari „Laps kirjanduses 6: Milleks meile klassika”. Esitletakse ka keskuse eestvõttel valminud koguteost „Eesti lastekirjanduse kuldvara“.

Mõnevõrra provotseerivalt on seekordse seminaripäeva huvikeskmes lastekirjanduse klassika olulisus ja olemus. Teemat lahkavad lastekirjanduse uurijad ja kirjandusteadlased Arne Merilai, Maarja Vaino, Jaak Urmet, Elle-Mari Talivee, Krista Kumberg, Mare Müürsepp, Jaanika Palm, Mari Niitra, Ilona Martson ja Ave Mattheus. Lisaks esitletakse trükisooja raamatut „Eesti lastekirjanduse kuldvara“.

„Eesti lastekirjanduse kuldvara” tõstab eesti lastekirjanduse rikkalikust varamust esile 100 raamatut alustades F. R. Kreutzwaldi „Eesti rahva ennemuistsete juttude” (1866) ja lõpetades Andrus Kivirähki „Oskari ja asjadega” (2015). Tutvustavad esseed kaheteistkümnelt lastekirjanduse asjatundjalt mõtestavad tähtteoste kohta kultuuriloos ja analüüsivad populaarsuse tagamaid. Tutvustusi saadavad illustratsioonid raamatu erinevatest väljaannetest. Nõnda annab kogumik hea ülevaate meie lastekirjandusest ja illustratsioonist läbi aegade.

Jaanika Palm: „Teose lugejatena näeme kõiki, keda huvitab eesti lastekirjandus: õpetajaid, raamatukoguhoidjaid, ennekõike aga lapsevanemaid. Loodetavasti pakub kogumik värskeid lähenemisnurki teada-tuntud lasteraamatutele ning avastusrõõmu seni märkamata või unustuse hõlma vajunud väärtteostest.“

Seminar jätkab 2013. aastal algatatud populaarset seminarisarja „Laps kirjanduses”. Varasematel aastatel on arutletud selle üle, millised raamatud ja autorid mõjutavad noort lugejat, vaetud lapstegelase olulisust, keskendutud Põhjamaade lastekirjandusele ja tsensuurile, käsitletud kooliteemat lastekirjanduses ning lastekirjanduse ja ajaloo suhteid.

Eesti Lastekirjanduse Keskus www.elk.ee on keskne eriala- ja infoasutus lastekirjanduse alal.
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus www.utkk.ee on Eesti Teaduste Akadeemia teadus- ja arendusasutus, mis tegeleb eesti, balti ja baltisaksa kirjakultuuri ja nende suhete uuringutega.

Seminari teist osa kell 14–16 kannab üle ERRi kultuuriportaal kultuur.err.ee.
Seminari kava

Lisainfo:
Jaanika Palm
Lastekirjanduse uurija
Eesti Lastekirjanduse Keskus
jaanika.palm@elk.ee, 5343 6586

Elle-Mari Talivee
Vanemteadur
Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
ellemari@utkk.ee, 51911810