fbpx
Hüppa põhisisu juurde

September 2021. Mo Willems „Me oleme raamatus!“

Mõnekümne lihtlausega võluva lasteraamatu loomine pole just ülesanne kergete killast. Ameeriklane Mo Willems on sellega aga igati kenasti hakkama saanud, kusjuures lisaks tekstile on raamatus tema kanda ka pildiline pool.

„Me oleme raamatus!“ kuulub Elevandi ja Notsu sarja, milles autori kodumaal on ilmunud 25 raamatut. Eesti keeles on neist praegu kättesaadavad neli – lisaks eelmainitule ka „Sul on lind peas!“, „Kas lähme õue mängima?“ ning „Kas ma pean oma jäätist jagama?“ (kõik 2021). Tegemist on rohkelt tähelepanu pälvinud teostega, kaks esimest neist on leidnud ka auhindamist Theodor Seuss Geiseli medaliga.

Sarja peategelasteks on elava ja spontaanse loomuga Notsu ning ettevaatlik ja kaalutlev elevant Herald. Vaatamata erinevale iseloomule (või just selle tõttu) on neil üheskoos vägagi tore, mis sellest, et igas loos tuleb loomakestel kokku puutuda üsnagi problemaatiliste olukordadega, olgu selleks siis peas pesa punuv linnupaar, ootamatult saabuv äge vihmasadu või maiuse jagamise dilemma.

„Me oleme raamatus!“ vaatleb omapärase nurga alt lugemise temaatikat. Nimelt avastavad Herald ja Notsu, et neist on kirjutatud raamat, mis võimaldab loomadel panna lugejat ütlema kõike, mis neil pähe tuleb. See tundub Notsule ja Heraldile vägagi meelierutav, kuni neile torkab pähe, et iga raamat saab ükskord läbi. Mis siis küll saab, mõtlevad nad. Kas siis tuleb sest lõbusast meelelahutusest loobuda? Õnneks mitte, sest Notsul tuleb hea mõte, kuidas olukord oma kasuks pöörata.

Nii nagu teisedki sarja teosed, on ka „Me oleme raamatus!“ üles ehitatud kahe peategelase dialoogile, mille tekst on paigutatud erivärvilistesse jutumullidesse. Autoritekst puudub, mistõttu on lugemine ehk lihtsam, samas aga nõuab taoline esitus lugejalt head fantaasiat ja lünkade täitmise oskust.

Notsu ja elevandi lood sobivad hästi lapse esimeseks iseseisvaks lugemisvaraks. Lihtlauseline trükitähtedes tekst, mitte kõige keerukam sõnastus ja mõnusalt suur kiri annavad võimaluse raamatu kallal pusimiseks ka päris algajale lugejale ning ka väiksema lugemiskogemusega laps saab kergesti eduelamuse. Napist tekstist hoolimata on tegemist ääretult vaimukate ja sisutihedate raamatutega, mis elus ettetulevaid olukordi omanäolise nurga alt käsitlevad.

Raamatud pakuvad rohkelt võimalusi ka lisategevusteks. Nii näiteks võib kehastuda erinevateks tegelasteks ja teksti dialoogina esitada, analüüsida karakterite tundeid, püüda tegelasi järgi joonistada, tuua paralleele lugeja kogemusega vmt.

Teoste esmane adressaat on kahtlemata mudilane, kuid nende lugemist ja vaatamist naudivad vähemalt sama palju täiskasvanudki. Olenemata lugeja vanusest on hea tuju garanteeritud. Ehk on Heraldi ja Notsu seltsis isegi sügisene vihm ja jahedad tuuled talutavamad?

Tõlkinud Leelo Märjamaa

Illustreerinud Mo Willems

Draakon ja Kuu, 2021

60 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm