fbpx
Hüppa põhisisu juurde

September 2023. Reeli Reinaus „Juuli ja August. Kuidas vabaneda rahast?“

On autoreid, kelle kohta sobib suurepäraselt väide, et nad kirjutavad kogu elu ühte ja sama raamatut, käsitledes oma erinevates teostes ühtesid ja samu – tõsi küll keerukaid – probleeme ning pakkudes neile suhteliselt vähese variatiivsusega lahendusviise. Aga on ka loojaid, kelle huvi maailma vastu ei näi liikuvat vertikaalsest skaalast lähtudes, vaid pigem uuritakse elu ja inimesi horisontaalselt. Reeli Reinaus on pigem „horisontaalkirjanik“, kelle loomingus leidub vägagi eriilmelisi teoseid. Ta on julge katsetaja, kirjutades nii päris pisikestele lastele kui teismelistele ja noortele ning pakkudes neile nii fantaasiateoseid kui realistlikke raamatuid. Samuti on Reinausi käsitletavate probleemide areaal lai, ulatudes kiusamisest ja tõrjumisest naiste tüpologiseerimiseni, libahuntidest ja hambahaldjatest muistsete kuritegudeni. Oma värskes, peamiselt teisele kooliastmele adresseeritud jutustuses käsitleb Reinaus põhjalikumalt majandusküsimusi, mis tema varasemates raamatutes vaid episoodiliselt esile on kerkinud.

Kuidas kulutada ära pere kogu raha?

Teose sündmustiku algtõukeks on õde-venda Juulit ja Augusti ühel mitte nii ilusal päeval tabanud hirm, et kunagi tulevikus muutuvad nad oma vanemate sarnaseks. Kuid kes tahaks olla mullast vanavara välja tuhniv arheoloog nagu nende isa, või päevad läbi kodus passiv binokliga lindude vaatleja nagu nende ema? Nii otsustavadki lapsed, et lapsepõlv on nõrkadele ning viimane aeg on ise oma õnne sepaks hakata – see tähendab, kujundada vanematest isikud, kelle sarnased nad ise tulevikus olla tahaksid. Kuna oma vanemate suuremaks puuduseks peavad noored majanduslike ambitsioonide puudumist, leiavad nad mõistlikuima olevat alustada just sellest. Esimesena otsustatakse ette võtta kodune ema, kelle peamiseks huviks on linnud. Kuna aga ema ei taha kuidagi töölemineku osas vedu võtta, tuleb lastele mõte teda selleks sundida pere senist rahavaru kiiremas korras ära kulutades. Esialgu kergena tundunud ülesanne pakub aga üha uusi väljakutseid ning katsumusi ületades saavad lapsed teada ühtteist nii iseenda kui ka oma vanemate kohta.


Põnevad karakterid, mõnus huumor ja vajalikud tarkuseivad

Reinausi kaubamärgiks on ikka olnud mõnusa kiiksuga karakterite, eriti naistegelaste kujutamine. Kui aga näiteks raamatus „Kuidas mu isa endale uue naise sai“ oli selliseid erikummalisi naisi episoodilistes rollides esile toodud terve galerii, siis Juuli ja Augusti raamatus on ühe tegelase veidrusele üles ehitatud terve jutustus. Niisiis pole Reinausil teravat silma mitte ainult kõikvõimalike omapärade märkamisel, vaid ta suudab ka loodud karakterisse süüvida sel määral, et tegelane läbi teose huvitavaks kirjutada. Vaatamata värvikalt esile toodud veidrusele pole autor sellega ka üle pakkunud, mistõttu mõjub karakter siiski elutruu ja loomulikuna. Vahvaid väikeseid, ilmekalt iseloomustavaid nüansse jätkub Reinausil teistelegi tegelastele, olgu need siis jõulisemas või vähemtähtsas rollis.

Lisaks karakterikoomikale leiab teosest ka situatsioonilisi nalju ning vaimukat ja leidlikku sõnamängu. Kuid tegemist pole ainult lustaka ja meelt lahutava teosega. Lisaks põnevale, mõnusa huumoriga kirjutatud loole saavad noorele lugejale ühtlasi selgemaks ka majanduse toimimise alustõed. Miks raha on väärtuslik? Mis on kullapalavik? Milleks tuleb investeerida? Mis vahe on kokkuhoiul ja koonerdamisel? Miks on ületarbimine ohtlik?, jne. Eriti teose algupoolel on tarkuseterad hoolikalt köitvasse loosse peidetud. Keskosas paistavad mõned traagelniidid küll rohkem välja, kuid selleks ajaks on lugeja juba huvikonksu otsas, mis sunnib raamatu lõpuni lugema. Eriti vahva on, et üllatusi jagub veel päris viimaste lehekülgedeni.  


Värske illustraatoritöö

Eraldi tahaks esile tõsta Reda Tomingase suurepäraseid illustratsioone. Tegemist on Eestis elava leedu illustraatoriga, kes meie lastekirjandusmaastikul seni figureerinud pole, küll aga on tema kunstnikukäe all valminud teoseid saanud vaadata Leedu lapsed. „Juuli ja Augusti“ mustvalged, minimalistliku lähenemisega sisupildid sobivad kui valatult adressaadiga ning pakuvad Reinausi vaimukale tekstile väärilist tuge. Kunstniku pakutavad põnevad vaatenurgad ja ilmekad inimtegelased tulevavad ses lihtsuses ehk pareminigi esile kui värvikülluses. Kaanepilt aga vastandub sisupiltide tagasihoidlikkusele – omapärane, silmatorkav erkkollase-baklažaanililla värvigamma ning väikese vimkaga kujutatud peategelased lausa kutsuvad teost kätte võtma. Tore, et kutsungile järele andnutel ei tule pettuda.

Illustreerinud Reda Tomingas

Kirjastus Ronk Ronk  2023, 126 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm