fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Tallinna 3. illustratsioonitriennaali peapreemia ja diplomid

Illustratsioonitriennaali peapreemia võitis Varvara Alyai Venemaalt

Täna avati Eesti Rahvusraamatukogus Tallinna 3. illustratsioonitriennaal „Pildi jõud”, kus eksponeeritakse Läänemere äärsete riikide kunstnike raamatuillustratsioone. Avamisel kuulutati välja näituse Grand Prix’ võitja Varvara Alyai Venemaalt, 10 võrdset diplomisaajat ja audiplomi pälvinud autorid.

Rahvusvahelise žürii Eesti esindaja Juta Kivimäe sõnul on triennaali tase väga kõrge kunstnike professionaalsete oskuste ja nüüdisaegse kujundikeele poolest. Näituselt leiab nii traditsioonilisi rahvuslike tunnusjoontega lastepäraseid töid kui ka moodsaid illustratsioone joonistustest kollaažideni. Žüriid juhtis Lilian Brøgger (Taani), liikmed olid Juta Kivimäe (Eesti), Austra Avotina (Läti), Hannu Taina (Soome), Jokubas Jacovskis (Leedu) ja Vera Pavlova (Venemaa).

Peapreemia laureaadi valimine oli Juta Kivimäe hinnangul keeruline. Grand prix’ võitnud noore kunstniku Varvara Alyai illustratsioone iseloomustab väga tänapäevaselt mõjuv sürreaalsete elementide ja intensiivse dünaamikaga kujundlikkus. Ta on integreerinud oma pildimaailma ka midagi olulist 1960. aastate lõpul kujundusgraafikasse jõudnud tollal uuenduslikust animalistikast, mille arendused on praegugi populaarsed.

Eesti kunstnike töödest tõstis žürii esile Viive Noore illustratsiooni Konn Konradi pulmapeost, kus näeb nii muinasjutuliselt kaunist ja lõbusat pildimaailma kui ka perfektset akvarellitehnikat. Muljet avaldasid ka Enno Ootsingu elavad illustratsioonid ning Regina Lukk-Toompere allegooriad neljast aastaajast.

Illustratsioonitriennaalil osalevad Eesti, Läti, Leedu, Saksamaa, Venemaa, Poola, Soome, Rootsi, Norra ja Taani tunnustatud raamatukunstnikud. Näitusel on väljas üle 300 originaalillustratsiooni ja raamatu. Järgmine triennaal toimub 2012. aastal, mil saab näha ka seekordse Grand Prix’ võitja Varvara Alyai isikunäitust. Triennaali korraldavad Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Rahvusraamatukogu ja Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu Eesti osakond.

Näitus jääb avatuks 30. novembrini.

Olete oodatud!

Grand Prix

Rahvusvahelise žürii valik. Auhind: 1000 eurot, isikunäitus 2012. aasta triennaalil, skulptuur „Muusa“

Varvara Alyai (Venemaa)

Diplomisaajad

10 võrdselt parimat illustraatorit

Aljoscha Blau (Saksamaa)

Gry Moursund (Norra)

Anete Melece (Läti)

Lina Dūdaitė (Leedu)

Olga Ionaitis (Venemaa)

Victoria Fomina (Venemaa)

Pawel Pawlak (Poola)

Enno Ootsing (Eesti)

Regina Lukk-Toompere (Eesti)

Viive Noor (Eesti)

Audiplomid

Piret Raud (Eesti) – Eesti Kunstnike Liidult

Juss Piho (Eesti) – Eesti Rahvusraamatukogult

Aljoscha Blau (Saksamaa) – Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu Eesti osakonnalt (IBBY)

Maarja Vannas-Raid (Eesti) – Eesti Lastekirjanduse Keskuselt

Täiendav informatsioon:
Juta Kivimäe, tel. 5661 8314, Juta.Kivimae@ekm.ee
Lea Hein (RRi näituste osakond), tel. 630 7148, expo@nlib.ee

Õnne Mets
RRi avalike suhete osakonna juhataja, tel. 630 7260
www.rahvusraamatukogu.ee