fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Üle 200 kõrgetasemelise illustratsiooni Rahvusraamatukogus

Juba viiendat korda täituvad Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaal, fuajeegalerii ja 6. korruse galeriid rahvusvahelise illustratsioonikunstiga. Tallinna 5. illustratsioonitriennaali näitusel eksponeeritakse 74 autorilt üle 200 originaalillustratsiooni, lisaks raamatuid.

Triennaalil osalevad Läänemeremaade – Eesti, Läti, Leedu, Saksamaa, Venemaa, Poola, Soome, Rootsi, Norra ja Taani raamatukunstnikud. Sellest aastast alates osalevad kuraatori valikul samuti raamatukunstnikud väljaspoolt Läänemeremaid. Esmakordselt on eksponeeritud nii Hispaania, Itaalia, Iraani kui ka Valgevene illustraatorite tööd.

„Kõige paremad illustratsioonid püüavad leida isikliku, kordumatu võtme või tõlgendusviisi ehk koodi, millest läbilastuna iga jutt muutub ka looks kunstnikust enesest. Kas selle koodi juures on kõige tähtsam teatud kujundimaailm, figuuri- või materjalikäsitlus, kompositsioon või veel miski, polegi nii tähtis kui see, et tulemuseks on kordumatu, isikupärane raamat või nägemus sellest (näitusepildid ei jõua alati tingimata kaante vahele); et just selle kunstniku illustreeritud raamatu tunneb juba kaugelt ära. Uskumatu, et oma kordumatu isikupärani jõuab varem või hiljem iga illustraator, et unikaalseid stiile võib ja saab tekkida lõpmatu hulk“ kirjutab kunstiteadlane Vappu Thurlow.

Triennaali eesmärk on tutvustada Läänemere regiooni parimaid illustraatoreid, näidata kunstiliselt kõrgetasemelist illustratsioonikunsti, pakkuda alternatiivi massikultuurile ja näidata trükikunstist puutumata kunstnike loomingut. Käesolev aasta on kuulutatud laste ja noorte kultuuriaastaks, millega triennaal suurepäraselt haakub.

Rahvusvaheline žürii valib peapreemia laureaadi ja 10 võrdset diplomisaajat, lisaks antakse välja lisadiplomeid. 2017. aasta žürii tööst võtavad osa: Jüri Mildeberg ja Juss Piho Eestist, Gundega Muzikante ja Anita Paegle Lätist ning Piotr Socha Poolast. Muzikante, Paegle ja Socha loominguga saab tutvuda lähemalt autorite isikunäitustel Eesti Lastekirjanduse Keskuses.

Triennaali algatajad ja teostajad on Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja IBBY Eesti osakond. Triennaali toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Hasartmängumaksu Nõukogu, Hispaania Suursaatkond Eestis, Läti Vabariigi Suursaatkond Eestis, Poola Vabariigi Suursaatkond Eestis, Eesti Suursaatkond Moskvas, Eesti Peakonsulaat Peterburis, Eesti Suursaatkond Minskis. Peapreemia väljaandmist toetab Tallinna Kultuuriamet.

Näituse kuraator ja kujundaja on Viive Noor.
Kataloogi ja näitusega saab tutvuda samuti veebis Eesti Rahvusraamatukogu kodulehel.
Näitus jääb avatuks 30. novembrini.

Lisateave:
Viive Noor, Eesti Kujundusgraafikute Liit, viivenoor@gmail.com, 5557 9930
Ave Tölpt, Eesti Rahvusraamatukogu näituste osakonna juhataja, Ave.Toelpt@nlib.ee, 5680 7150
Kerti Kulper, Eesti Rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 6307 254