fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Tänavune Söödi lasteluuleauhind on selgunud

Teisipäeval, 16. mail kuulutati Luunjas välja Karl Eduard Söödi nimeline lasteluuleauhind, mille pälvisid Anti Saar ja Vivianna Maria Stanislavska värssjutustuse „Õudne lugu” eest. Laste preemia anti Teet Talli raamatule „Vahvad ja õpetlikud luuletused loomadest“. 

Preemia saaja valis välja luule- ja raamatuillustratsioonide ekspertidest koosnev žürii, kuhu kuulusid Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Eesti Kunstnike Liidu, Luunja keskkooli ja preemia algatajate esindajad. Laste preemia valisid 2022. aastal lastele mõeldud luuleraamatute seast välja Luunja valla lapsed.

Lasteluuleauhinna pälvinud värssjutustuse „Õudne lugu“ (illustreerinud Vivianna Maria Stanislavska, Kolm Elu 2022) keskmes on küsimus, mis teeb meist just need inimesed, kes me oleme. Lugu räägib perekonnast, kus on kaksikutest pojad Tiit ja Teet. Emal-isal on lastega suured ja kindlad plaanid – kogu hingest soovivad nad, et poistest kasvaksid suurepärased inimesed, et nad oleks kõigist kõige tublimad. Nii vanemad nõuavad ja keelavad, pahandavad ja keelitavad, koolitavad ja huviringitavad – kõik ikka selleks, et poiste lapsepõlvest ei saaks tühipaljas ajaraisk. Vaatamata aga tõigale, et Tiit ja Teet saavad täiesti ühesuguse kasvatuse, ootab neid ees erinev elutee.

K. E. Söödi nimeline preemia antakse eelmise aasta parima lasteluulekogu autorile ja illustraatorile. K. E. Sööti võib pidada meie täisväärtusliku kunstlasteluule üheks algatajaks, kes sai inspiratsiooni oma lastevärsside loomiseks folkloorist. Sööt oli pärit Tartumaalt Luunjast ning tema nimelist lasteluule preemiat annab alates aastast 1988 välja Luunja vallavalitsus. Tänavu anti auhinda välja 34. korda.
Varasemate preemia laureaatide hulka kuuluvad Indrek Koff, Olivia Saar, Ilmar Trull, Aidi Vallik ja paljud teised.

Fotol kirjanik Anti Saar ja kunstnik Vivianna Maria Stanislavska (foto autor: Tiit Hellenurm)