fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Valgevene kunstnike näitus

Eesti Lastekirjanduses Keskuses avatakse rahvusvaheliselt tunnustatud Valgevene kunstnike näitus “Elus – elutu. Alexander Demidovi ja Hanna Karaleva maalid kaunistavad keskust kuni 11. juunini 2021.

Alexander Demidov on andekas maalikunstnik, kes õpetab ka lapsi. Hanna Karaleva on mitmekülgne looja, kes illustreerib, kujundab, õpetab ja tegeleb fotograafiaga. Viimati sai nende kunstnike töid lastekirjanduse keskuses nautida aastal 2013. Toona toimunud näituse puhul jäi külastajatele meelde selle helgus ja piltidel kujutatud laste ning loomade loodud rõõmsameelne atmosfäär.

Sarnase positiivse laenguga näitus oli planeeritud ka selleks kevadeks, kuid pingeline poliitiline olukord Valgevenes on jätnud oma jälje kunstnike värskemasse loomingusse. Hanna Karaleva oli sunnitud riigisiseste pingete tõttu kodumaalt lahkuma ning maha jäi ka algselt keskusesse mõeldud näitus helgetes toonides maalitud laste ja loomadega. Austrias valmistas kunstnik spetsiaalselt käesoleva näituse tarvis uued pildid.

Näituse kuraatori Viive Noore sõnul on uutesse töödesse jõudnud ka kunstniku mure tema kodumaa pärast. “Tegemist on ilmeka näitega sellest, kuidas diktatuuripoliitika murrab sisse kultuurisfääri ning mõjutab tundlike ja oma maad armastavate inimeste loomingut.” Ta kirjeldab, kuidas Karaleva värvipaletis on punaste, siniste ja kollaste värvide asemele tõusnud mitmeid halle varjundeid, sest kunstniku süda valutab ja tema tundlik loomus ei lase hetkel maalida rõõmsamatel teemadel ning helgemates värvides. “Sellele vaatamata on näitus imeline,” lisas Noor.

Vastukaaluks Hanna Karaleva tumedates toonides töödele rõõmustavad Alexander Demidovi pildid endiselt silma oma soojade toonide ja atmosfääriga. Need on helged pildid kodust ja kodumaast.