fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Vilde jutustus „Minu esimesed triibulised” kõnetab ka tänapäeva lapsi

6Tänavu möödub 110 aastat Eduard Vilde lastejutustuse „Minu esimesed triibulised” esmakordsest ilmumisest. Sel puhul korraldavad Eduard Vilde muuseum, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Õiguskantsleri Kantselei teemanädala „Minu esimesed triibulised”.

Teemanädala raames toimuvad 14., 15. ja 17. oktoobril Eesti Lastekirjanduse Keskuses 3.- 4. klasside õpilastele arutelutunnid. Tunnis loetakse lastele ette katkendeid Vilde jutustusest, mängitakse läbi probleemsituatsioone ning arutatakse lastega võrdsuse, õigluse, karistamise ja märkamise teemadel. Arutelutund lõppeb triibulise loovülesandega.

Eduard Vilde muuseumi juhataja Kairi Tilga sõnul on teemanädala eesmärk ühest küljest pakkuda Vilde igihaljale jutustusele uusi tõlgendusviise, teisalt tutvustada läbi selle loo lastele nende õigusi võrdsele ja õiglasele kohtlemisele ning vägivallavabale lapsepõlvele.

Vilde autobiograafiliste sugemetega lühijutt on üllatavalt kõnekas ka tänapäeval. Väike Eedi tunneb ennast võrdluses parunipoja Villiga alaväärselt, tal ei ole samu säravaid riideid ja läikivaid mänguasju, samuti peab ta kannatama Villi üleolekut. Jutustuse arenedes tekib poiste vahel konfliktsituatsioon – nad lähevad ühisel otsusel tiigi äärde, kus rüseluse käigus mõlemad ka mudasesse tiiki kukuvad. Karistada saab ebaõiglaselt vaid Eedi.

Lisainfo:
Kairi Tilga
Eduard Vilde muuseum/Tallinna Linnamuuseum
kairi.tilga@linnamuuseum.ee
601 3290/503 6620