fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev 2015

7. mail 2015 Eesti Lastekirjanduse Keskuses lasteraamatukoguhoidjate õpipäev „Pildi lugu ja lugu pildis”

Illustratsioon on tänasel päeval üha olulisemaks muutunud, eriti meie laste jaoks, kes kasvavad väga pildikeskses maailmas. Nagu ütleb kunstnik ja kunstiõpetaja Maarja Undusk, on nii lastekirjanike kui ka illustraatorite töö muutunud viimase aastakümne jooksul mitmetahulisemaks, sest muid, raamatuväliseid ahvatlusi, tuleb aina juurde. Palju lihtsam on vaadata telerit või arvutiekraani ja klõbistada mänge või lehitseda kodulehekülgi, kui süveneda teksti, mis nõuab püsivust ja tähelepanu. Õnnestunud pilt raamatukaanel on kui sööt lugeja ligimeelitamiseks, nagu kutsuv silt „Joo mind!” Lewis Carrolli Alice’i imederaamatust.

Seekordsel õpipäeval räägimegi raamatuillustratsioonist, selle olulisusest ja tähendusest, loomisest ja tõlgendamisest. Sõna saavad nii pildi loojad kui pildiloo tutvustajad ja vahendajad.

Päevakava:
10.30-10.35 Avasõnad / Triin Soone, lastekirjanduse keskuse direktor

10.35-11.15 Pildiraamat pole ainult lastele / Viive Noor, lastekirjanduse keskuse kunstiekspert
Pildiraamat on uuenemas ja selle adressaadiks ei ole mitte ainult lapsed, vaid ka täiskasvanud. Millised on tänapäeva pildiraamatud, ilma et lahterdaks neid siin- või sealpool piire olevaiks?

11.15-11.45 Eesti illustratsiooni trendid ja illustraatori väljakutsed / Anne Pikkov, illustraator, Eesti Kunstiakadeemia õppeprorektor
Pildiraamat on esimene kunstiliik, millega laps meie kultuuriruumis tutvub. Ja illustraatoritel lasub seega suur vastutus. Heidame pilgu kaasaegsele Eesti lasteraamatuillustratsioonile ja uurime, millised on meil illustraatori võimalused ning avanevad väljakutsed.

11.45-12.05 Koomiksikirjandus meil ja mujal / Joonas Sildre, illustraator, graafiline disainer, koomiksikunstnik
Juttu tuleb lastele ja noortele sobivatest koomiksiraamatutest, olulisematest koomiksimaadest, kirjastustest ja autoritest. Vaatame üle ka Eesti koomiksi hetkeseisu.

12.05-12.25 Ausõna, on huvitav! / Anu Purre, Eesti Kunstimuuseumi kuraator-metoodik, TLÜ ja EKA muuseumipedagoogika didaktika õppejõud
Võib ju arvata, et muuseum on üks igav suurte inimeste koht ja niikuinii ei saa seal midagi aru. See on täiesti vananenud arvamus. Ausõna, seal võib lapsel olla kohutavalt huvitav. Ühtki last ei tohiks sellest kogemusest ilma jätta, sest see võib muuta tema elu. Eesti Kunstimuuseumis tegeletakse laste harimisega juba 20 aastat. Üles on kasvatatud terve põlvkond kunstiteadlikke inimesi ja mitmed neist on õppinud edasi kunstnikuks, kunstiteadlaseks või kunstiõpetajaks.

12.25-12.40 Teistmoodi õppimine / Katrin Tõnisson, lastekirjanduse keskuse huvitegevuse projektijuht
See, et muuseumid ja erinevad asutused pakuvad koolidele tuge ja täiendust laste õpetamisel, ei ole viimasel ajal enam uudis.  Aga see, et õpetaja saab valmispaketina terve koolipäeva, ei ole Eestis igapäevane. Kaheksa vanalinna muuseumi ja asutust panid pead kokku ja mõtlesid üheskoos välja programmi „Puust ja punaseks”.

12.40-14.00 LÕUNA

14.00-14.30 Kuidas toetada lapse jutustamisoskust läbi pildiraamatu / Maili Liinev, Eesti Lugemisühing, Hooling
Raamatute ja piltide vaatamine on lapse elus oluline tegevus lugemishuvi kujunemisel. Täiskasvanu saab oma rolliga seda toetada ja aidata lapse huvil säilida ning toetada ka kõnearengut.

14.30-14.50 Raamatusse sisseminek / Maris Sööt, raamatu „Isaga kahekesi” autor
Milline on raamatu „Isaga kahekesi” sünnilugu. Kas ja miks on tänapäeval vaja laste lugemiskultuuri lisada interaktiivsust ning kuidas teha lapsi nö kaasautoriks.

14.50-15.10 Kunstiõpetuse seosed lastekirjandusega Pelgulinna Gümnaasiumi õpilasprojektide näitel / Annika Tonts, Pelgulinna Gümnaasiumi kunstiõpetaja
Juttu tuleb kirjanduse ja kunsti lõimimisest põhikooli erinevates vanuseastmetes, näiteks „Eesti rahva ennemuistsete juttude” näituseprojektist kooli raamatukogus, kummalise tegelaskuju loomisest inspireerituna Aino Perviku raamatust „Ühes väikses veidras linnas”, maketi meisterdamisest muinasjuttude põhjal ning koostööst Tallinna Keskraamatukoguga, kus õpilased illustreerisid laste omaloominguliste juttude kogumiku „Omad jutud 2”.

15.10-15.25 Loomise lugu: Tiia Mets
Tiia on illustreerinud Gert Helbemäe noorsoojutu „Vana Toomas” ja Balthasar Russowi „Liivimaa kroonika” ainetel kirjutatud raamatu „Vahva Toomas. Vana Toomase legend” ning Krista Kumbergi raamatu „Linda nööp”.

15.25-15.40 Loomise lugu: Kristi Kangilaski
Kristi illustreeritud on autoriraamatud „Päike läheb puhkusele” ja „Tuvi ei taha saia” ning Epp Petrone raamatu „Arva ära?” ja Kristiina Kassi „Unelinnu pesa”.

15.40-15.55 Loomise lugu: Kertu Sillaste
Kertu illustreeritud kümne lasteraamatu seas on näiteks tema „Pannkoogiraamat”, Kätlin Vainola „Kus on armastus?”, Aino Perviku „Jänes keedab suppi”, Elise Pulsi „Imelised naerupommid”, Jaanus Vaiksoo „Onu Heino väike pere” jt.

15.55-16.00 Kokkuvõte

Osavõtt õpipäevast on tasuta.

Info ja registreerimine hiljemalt 4. maiks tel 617 7231 või elk@elk.ee