fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev 2021

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev „Digitoredaid lugemisvõimalusi lastele“

Eesti Lastekirjanduse Keskusest ülekanne Facebookis
19. mail 2021 kl 10.30–15.10

Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimub traditsiooniline lasteraamatukoguhoidjate õpipäev, mis sel aastal kannab teemapealkirja „Digitoredaid lugemisvõimalusi lastele“.

Digivahendid on saanud meie kõigi igapäevaelu normaalseks osaks ning digimaailmas toimetamine on lastele iseenesestmõistetav ja loomulik. Teame, et digimaailma mõjud võivad olla nii positiivsed kui negatiivsed. Spetsialistid leiavad, et internetisõltuvuse arengu ennetamiseks ning digivahenditest saadava kasu soodustamiseks tuleks juba varakult lastele teadlikku digivahendite ja interneti kasutamist õpetama asuda. Soovime ju, et meie lastest kasvaksid terved, õnnelikud ja oma eluga hakkama saavad täiskasvanud. Seega tuleb meil lisaks muudele eluoskustele praegusel ajal lastele kaasa anda ka digimaailmas toimetamiseks kasulikud harjumused. Mida rohkem on meil juurdepääsu erinevas vormis kultuurile, seda tõenäolisemalt tekib kultuuri oskusliku käsitlemise võime ja oleme kõik loovamad.

Õpipäeva fookuses on ​erinevad e- ja audioraamatute keskkonnad, mis rikastavad laste valikuvõimalust raamatutest ja lugudest osasaamisel. Ootame õpipäevalt ka vastuseid küsimusele, kuidas koroona-aeg on lugemis- ja kuulamiskeskkondade kasutamismustreid mõjutanud.

Õpipäeva otseülekannet saab jälgida Facebookis Eesti Lastekirjanduse Keskuse lehel ja salvestis jääb mõneks ajaks järelvaadatavaks.

Päevakava:

10.30–10.40 Triin Soone avasõnad, Muhvi auhinna üleandmine

10.40–11.10 Noorte seiklused digidžunglites / Diana Poudel, koolitaja ja õpetaja

Mida noored teevad, kui nad nutimaailma kaovad? Millistele radadele viivad nende jalutuskäigud ning millistes seiklustes nad igapäevaselt osalevad? Mis muudab nutimaailma noorte jaoks nii atraktiivseks? Raamatu „Turvaline internet. Digimaailma teejuht“ ja digipädevusi õpetava lauamängu „Häkkerite lahing“ autor Diana Poudel räägib noorte rõõmudest ja muredest digimaailmas ning aitab paremini mõista seda inforuumi, kus tänapäeva noored veedavad suure osa oma ajast.

11.10–11.30 Lemmikraamat alati taskus! E- ja audioraamatute võidukäik rakenduste abil / Teele Niidas, MyBook Eesti

Audioraamatud hoiavad enda käes kindlat positsiooni kui üks kõige kiiremini kasvavaid kirjastusvorme maailmas. Eelmise aasta lõpust on sellesse kasvu panustamas ka Eesti turg, millest ca 30–40% on lastele mõeldud audioraamatud. Ühtlasi on ka e-raamatute tarbimine kiires kasvus. Mõlemad trendid annavad tõestust, et digitaalsed lugemisvõimalused on tarbijate jaoks üha olulisemad. Eriti laste ja noorte jaoks, kelle seas on kõige rohkem mobiilsete teenuste tarbijaid. Ettekandes annab Teele Niidas ülevaate MyBooki ja Litresi platvormide lugemis- ja kuulamisvõimalustest.

11.30–11.50 “Heliraamatute võlu ja valu”/ Andres Tiisler, digiread.ee, Eesti Audioraamatute Keskus

Ettekandes tuleb juttu audioraamatute olukorrast maailmas ja Eestis ning järgmise kolme aasta visioonist Eestis toimuva kohta. Jagatakse olulisi tähelepanekuid audioraamatute õigustega seonduvalt ning heidetakse pilk ka halli argipäeva.

11.50–12.10 Viipekeelsed muinasjutud/unejutud  uus reaalsus? / Tiit Papp, Eesti Kurtide Liit

Ettekande eesmärgiks on tutvustada tavalaste ja kurtide laste arengu erisusi muinasjuttude baasil. Mis on viipekeel ja kuidas lapsed kasutavad viipekeelt ja millises mahus? Kirjeldame ka viipekeelse muinasjutu/unejutu valmimisprotsessi. Ettekandes tutvustatakse spetsiaalselt õpipäeva tarbeks helindatud viipekeelset unejuttu “Kolm karu”.

12.10–12.30 E-raamatukogude võimalused lastele ja noortele / Andrea Ruud, Tallinna Keskraamatukogu

Ülevaade Tallinna Keskraamatukogu e-kogudest laste- ja noortekirjanduse vaatevinklist. Kuidas e-raamatukogud toetavad õppimist? Kuidas on koroonakriis mõjutanud e-raamatukogusid?

LÕUNA 12.30–13.20

13.20–13.30 „Lugejate aasta“ tunnustuse üleandmine

13.30–14.00 Digivahendid lugude loomiseks / Maria Jürimäe, Tartu Ülikool

Digivahendid ei tähenda ainult meelelahutust – kõige põnevamaid kogemusi ning mitmekülgsemaid õpivõimalusi pakub just digivahenditega loomine. Ettekandes tutvustatakse kaht videolugude loomise võimalust ning Jutupliiatsi uut „Näpsude“ sarja, mis pakub huvitavaid ja ekraanivabu digilahendusi jutustamismängude mängimiseks.

14.00–14.20 Lugemisrõõm lastele ja noortele e-keskkondades / Merle Tanilsoo, Tallinna Keskraamatukogu

Lugema innustamiseks on rohkelt erinevaid e-keskkondi. Näiteks lapsele ettelugemiseks Skype, lugemisprogrammide esitlemiseks Infogram, lugemisväljakutseks Genial ly või raamatukohvikud Zeetingsis. Kui kontaktkohtumised on välistatud, siis piisab ka virtuaalsest kohalolust. Oleme lugejaks sündinud! Igal ajal, igal pool.

14.20–14.40 Audioraamatud ja kirjandussaated Lasteekraan.ee veebilehel / Kadri Tiisel, ERR Lasteekraan

Lasteekraan.ee veebileht koondab kokku ERR-i lastesisu. Lisaks leiab sealt mänge, meisterdamist, lasteajakirja Täheke ja palju muud põnevat. Vaatame üheskoos üle lehel olevad audioraamatud, saated lasteraamatutest ning ideed lastega koos tegutsemiseks.

14.40–15.00 „Juturiiul“ / Elisabet Reinsalu, näitleja

Jutuks tuleb, kuidas see projekt alguse sai, mis on „Juturiiuli“ eesmärk ja kuidas lugejad-näitlejad kaasa tulid. Kuidas on valitud autoreid ja teoseid lastele tutvustamiseks ning kes on „Juturiiuli“ põhilised jälgijad-fännid.

15.00–15.10 Kokkuvõte

Õpipäeva korraldamist toetab Kultuuriministeerium.

Lisainfo:
Anneli Kengsepp
anneli.kengsepp@elk.ee