Hüppa põhisisu juurde

Juuni 2025. „Kas sa seda lugu tead? Risti-rästi läbi raamatuloo“

Anti Lillak, Kaari Siemer, Siiri Taimla-Rannala, Virve Tuubel, Kätlin Vainola „Kas sa seda lugu tead? Risti-rästi läbi raamatuloo“

Tavaliselt kirjutame kuu raamatu rubriigis ilukirjandusteostest, olgu need siis pildiraamatud, jutukogumikud või jutustused/romaanid. Sekka on sattunud ka aimeteoseid, kuid tegelusraamatutest me seni juttu ei ole teinud. Vahel on aga tegu omas vallas niivõrd erilise teosega, millest kirjutamata jätta oleks lausa patt. Eesti Rahva Muuseumi väljaandel ilmunud „Kas sa seda lugu tead?“ on just niisugune.

Teos tõukub Eesti raamatu aastast ning sel puhul Eesti Rahva Muuseumis valminud meie raamatulugu tutvustavast pannoost. Raamatu autorite seas on kogenud muuseumipedagoogid Anti Lillak, Kaari Siemer, Virve Tuubel, kunstnik-visualiseerija Siiri Taimla-Rannala ning lastekirjanik ja ajakirja Hea Laps peatoimetaja Kätlin Vainola. Küllap on just erinevate jõudude sünergiline ühendamine toonud tulemuse, mis vägagi nauditav.

Kirjakultuuri tutvustamine

Teosesse on valitud olulisimaid fakte meie viiesaja aasta pikkusest kirjasõna ajaloost, alustades esimestest eestikeelsetest raamatutest, katekismustest ja aabitsatest ning lõpetades nüüdisaja kirjandusfestivalide ja tehisaruga. Faktidele tuginedes on koostatud rohkelt eriilmelisi ülesandeid, mida lahendades saavad raamatuga tegutsejad omajagu targemaks. Kas teie teate näiteks, kuidas vanal ajal raamatust kordustrükki tehti või mis asi on piisang? Oskate ehk aimata, mille poolest on erinenud koolid eri ajastutel või millised on näiteks soolased sõnad? Siiski pole raamatus kesksel kohal mitte pelk faktiteadmiste omandamine, vaid pigem leidlikkus ja nupukus lahenduste leidmisel. Samas on tegutsemise käigus omandatud faktiteadmised kerged meelde jääma ja mällu sööbima. Palju tähelepanu on pühendatud loovuse äratamisele ja meie keele väljendusrikkuse rõhutamisele. Nii näiteks saavad raamatuga tegutsejad luua lühitekste, analüüsida oma lemmikraamatut, kirjutada luuletusi, leiutada nagu Lotte, koostada Sipsiku otsimiskuulutuse, mõelda välja oma pere vembuviskaja, jne, jne. Kuid haaratud pole ainult kirjutamisoskus – mitmete ülesannete lahendamisel on vaja ka värvipliiatseid. Tegutsemise jooksul tekkivate toredate mõtete tarvis on raamatus samuti ruumi jäetud.

Eriilmelised ülesanded (siinkohal tahaks tõesti tunnustada koostajate loovust nende väljamõtlemisel) sobivad väga erinevatele eagruppidele. Teose kaanel väidetakse, et raamat on mõeldud 8–99 aasta vanustele raamatuhuvilistele. Öeldakse küll, et laia lugejagruppi püüdes ei kõnetata õigupoolest kedagi, kuid antud juhul näikse määratlus paika pidavat.

Teosega toimetamisel jätkub põnevust tõesti nii koolilastele, nende vanematele kui ka vanavanematele. Kena on ka see, et raamatu lõpus on võimalik ülesannetega kimpu jäänuil lahendusi kontrollida.

Vaimukad illustratsioonid

Rohkelt põnevust pakuvad ka Siiri Taimla-Rannala illustratsioonid. Paljudele meist on tema käekiri tuttav menukast ETV ajaloosarjast „Eesti (täielik ja kontrollitud) ajalugu“. Nagu juba sealt silma jäänud, nii oskab kunstnik ka värskes teoses oma illustratsioonidesse rohkem ära peita, kui seal esmapilgul paistab. Näiteks leiab tähelepanelik uurija toreda seose punase kuke ja aabitsakuke vahel, saab mõtiskleda raamatu kirikutorni paigutamise üle või imetleda käsiraamatute-kalendrite lugejate ilmeid. Väga vahvad ja olemuslikku tabavad on ka kirjanike portreed. Pole just kerge katsumus eesti kirjasõna viiesaja-aastane ajalugu õhukesse raamatusse või pannoole ära mahutada, kuid Siiri Taimla-Rannala on asja põhjalikult ette võtnud ning ülesandega suurepäraselt toime tulnud.

Loodetavasti saab „Kas sa seda lugu tead?“ – lisaks mõnusale ja asjalikule suvise tegevuse pakkumisele – asendamatuks abimeheks õpetajatele jt lastega tegutsejatele ka uuel kooliaastal. Saab ju neid ülesandeid kasutada nii emakeele- kui ajalootundides, aga ka loovkirjutamise ja raamatusõprade ringides ning mujalgi, kus tegeletakse raamatute, kirjanduse ja kirjutamisega. Ja muidugi võiks suvel leida ikka mahti ka Eesti Rahva Muuseumist läbi astuda, et teose tõukeks olnud pannoo oma silmaga üle kaeda.

Illustreerinud Siiri Taimla-Rannala
Eesti Rahva Muuseum 2025, 60 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm