fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Seminar “Laps kirjanduses 9”

26. oktoobril 2021 kell 10.15–15.30 toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ühisseminar „Laps kirjanduses 9: laps ja keskkond“. Seminari ülekannet on võimalik vaadata ERR kultuuriportaalist või lastekirjanduse keskuse Facebooki lehelt.

Lastekirjandus on üks võimalus kujundada lapsi ja noori ümbritsevast teadlikumaks ning õpetada neid keskkonnateemadele rohkem tähelepanu pöörama. Sel korral arutlevad seminari esinejad keskkonnateemade üle, mis on viimastel aastatel lastekirjanduses jõuliselt esile kerkinud. Sellest, kuidas meie lastekirjanduses on kujutatud loodust või loodusõnnetusi, millisena esitletud loomi-linde, räägitakse kirjandusteaduse, keskkonnahumanitaaria ja zooloogia vaatevinklist.

Eesti Lastekirjanduse Keskuse kirjandusuurija ja seminari korraldaja Jaanika Palmi sõnul ei eksisteeri kirjandus väljaspool ühiskonda ja nii kajastub see, mis ühiskonnas toimub, paratamatult ka kirjanduses: „Lasteraamatutesse on jõudnud paljud praegu tulipunktis olevad keskkonnateemad, nagu Arktika sulamine, liikide kaitse, prügisorteerimine või parema linnakeskkonna loomine. Seminari ettekannetes uuritakse, kuidas keskkonnateemad esinevad meie lasteraamatutes, olgu need siis aabitsad, pildiraamatud või pikemad jutustused, milliseid hoiakuid need lastes kujundada soovivad ja kuidas seda teevad. Samuti kutsutakse kuulajaid kaasa mõtlema, kuidas laste ja looduse vahelist sidet tugevdada. Loodetavasti selgub seminari lõpuks seegi, kas jätkusuutlikuma tuleviku jaoks piisab ainult raamatute lugemisest või tuleb ka miskit muud ette võtta.“

Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse vanemteadur Elle-Mari Talivee leiab, et keskkonna teemasid kajastav lastekirjandus on väärtuslik ja noored lugejad on varmad neil teemadel kaasa mõtlema: „Minul on suur usk lasteraamatutes kujutatud keskkonna- ja loomalugudesse. Võib-olla peab neid tänapäeval lihtsalt pisut teisiti jutustama – praegusaja noored on enamasti väga ärksad keskkonnatemaatikast kinni haarama.“

Sellel aastal on seminaril taas kord rahvusvaheline mõõde – soome keskkondlikust lastekirjandusest annab ülevaate Kaisa Laaksonen Soome Lastekirjanduse Instituudist.

Otseülekannet seminarist on võimalik jälgida ERR kultuuriportaalist ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse Facebooki lehel.

SEMINARI KAVA:
(Kavas võib tulla muudatusi)

10.15 Tervitussõnad
10.30 Kaisa Laaksonen „Keskkonnaküsimused soome lastekirjanduses 2020ndatel“
11.00 Krista Kumberg „Igaüks peab oma aeda harima“
11.30 Mari Niitra „Loomad lasteraamatuillustratsioonidel: realismi ja fantastika pingeväljas“
12.00 Jaanika Palm „Rebase representatsioon Sara Pennypackeri jutustuses „Pax““
12.30–13.30 Vaheaeg
13.30 Kadri Tüür „Loomad eesti murdeaabitsates“
14.00 Hegely Klaus „Töölislaps ja tema keskkond 20. sajandi alguse tööliskirjanduses“
14.30 Elle-Mari Talivee „Suurte keskkonnakatastroofide (eel)kaja Nõukogude Eesti lastekirjanduses“
15.00 Aleksei Turovski „Saage tuttavaks, lapsed ja loomad“

Lisainfo ja ettekannete täpsema kirjelduse leiate Eesti Lastekirjanduse Keskuse veebilehelt või Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse veebilehel.

COVID-19 info: Seminaril on võimalik osaleda kui olete end eelregistreerinud. Keskuse avalikes ruumides on kohustuslik kanda kaitsemaski. Keskusesse tulles palume esitada vaktsiinipass ning kehtiv isikut tõendav dokument. Kontrollimine toimub enne seminari algust registreerumise kontrollimisel.

Lisainfo:
Jaanika Palm
Eesti Lastekirjanduse Keskus
lastekirjanduse uurija
+372 5343 6586
jaanika@elk.ee,

Elle-Mari Talivee
Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
+ 372 5191 1810
ellemari@utkk.ee