fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Helga Nõu

Biograafia

Helga Nõu (Raukas) on sündinud 22. septembril 1934. aastal Tartus. Ta alustas kooliteed küll Eestis, Pärnus, kuid 1944. aastal põgenes pere Nõukogude okupatsiooni eest Rootsi. Helga Nõu omandas koolihariduse rootsi keeles, sai seejärel õpetajakutse Stockholmi Õpetajate Seminaris ja on töötanud erinevates Uppsala koolides, õpetades rootsi lapsi rootsi keeles.

Helga Nõu on abielus kopsuarsti ja kirjaniku Enn Nõuga, neil on kolm last: Laine, Heino ja Liia. Alates aastast 2000 elab kirjanikepaar vaheldumisi Tallinnas ja Uppsalas.

Helga alustas õpetajatöö kõrvalt eestikeelset kirjanduslikku karjääri täiskasvanuile mõeldud lühijuttudega ajakirjanduses. Peagi aga tekkis vajadus pakkuda lisaks üht-teist ka võõrsil elavaile eesti lastele. Nii ilmuski fantaasiarikas krimilugu „Ruuduline röövel“ (1965), mille eeskujuks olid Astrid Lindgreni moraalivabad lasteraamatud. Sellele järgnes mudilasraamat „Oi-oi-oi, mis juhtus?“ (1967). Edaspidi on Helga Nõu keskendunud rohkem noortekirjandusele. Kui „Pea suu!“ (1983) ilmus esmatrükina Rootsis ja alles seejärel anti välja ka Eestis (1994), siis „Tõmba uttu! (2001), „Kuues sõrm“ (2003), „Appi“ (2008) ja viimase järg „Jääauku“ (2010) on avaldatud juba eesti kirjastustes. Seni viimane lasteraamat on põnevuslugu „Sim-sala-Harri“ (2020).

Lisaks ilukirjanduslikule loomingule on Helga Nõu sulest ilmunud ka kooliõpikuid („Uus lugemik“ I, 1984; II 1990), mille ta on ise ka illustreerinud. Samuti on ta tõlkinud eesti keelde Astrid Lindgreni  ja Kerstin Thorvalli loomingut.

Helga Nõu looming lastele ja noortele on probleemide, teemade ja käsitlusviiside poolest rikas. Ta on pagulaseesti lastekirjanikest ainus, kes end ka kodueesti lastekirjanduses maksma on pannud.

„Hakkasin lasteraamatuid kirjutama, kui mul endal olid lapsed ja leidsin, et lastemaailm on tore. Olen olnud mässuliselt meelestatud õpetliku lastekirjanduse vastu. Ideid olen saanud kõige rohkem oma lastelt, kooliõpetaja, noorte- ja skaudijuhi kogemustest.“

Profiilifoto: Enn Nõu

 

2019
Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali elutööpreemia

2002

Noorteromaani võistlus, 1. koht („Kuues sõrm“)

2001

Valgetähe V klassi teenetemärk

1983

Rootsi Eestlaste Esinduse kultuuriauhind
Õpetaja Lauri nimeline noorsookirjanduse auhind („Pea suu!“)

1968

Eesti Kultuuri Koondise auhind