fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Tia Navi

Biograafia

Tia Navi (Tiia Kõnnussaar) on sündinud 1965. aastal Võrus. Ta on kaitsnud magistrikraadi Tartu Ülikoolis meedia ja kommunikatsiooni alal. Tiia on ajakirja Pere ja Kodu asutajaid (1994) ja esimene peatoimetaja aastail 1994-2011, tema kirjutisi on ilmunud paljudes Eesti väljaannetes, sh Sirbis ja Õpetajate Lehes. Praegu töötab ta Tartu Ülikooli eetikakeskuses. Eesti Kirjanike Liidu liige aastast 2018.

Tiia lasteraamatutes on tähtsal kohal loodus ja läbisaamine kõige elavaga, põimituna fantaasia ja maheda huumoriga.

"Mul on üks mälestus oma lapsepõlvest. Kujutage endale ette väikest tüdrukut, kes lasteaias ei käi, kelle vanemad ja vanavanemad teevad kogu aeg tööd ja lapse jaoks neil palju aega ei ole, ja ümbruskonnas ei ole eriti ka teisi lapsi. Kui ma tagasi mõtlen, siis olin üsna üksildane ja tundsin tihtipeale piinavat igavust, sest nooremast vennast ei olnud veel mängukaaslast. Ühel õhtul – olin siis nii umbes nelja-viieaastane –, pikutasin kõhuli vaibal ja uurisin August Kitzbergi muinasjuturaamatut Piibelehe-neitsi. Vaatasin nüüd järele, see oli raamat, mis on välja antud 1969. aastal, illustreerinud Iivi Sampu-Raudsepp, ja selles olid imeilusad, lummavad pildid.
Ja mul on siiani meeles see viieaastase tüdruku hämmeldunud avastamisrõõm, kui ühtäkki avasid väikesed mustad märgid paberil oma saladuse ja ma sain tekstist aru! See oli tohutu õnnetunne ja üllatus ja rõõm: maailm muutus äkki suureks ja avaraks ja selles oli nii palju imesid ja võimalusi. Mälu võib küll petta, aga tundub, et just tol hetkel ma mõtlesin, et tahan kirjanikuks saada."

Profiilifoto: erakogu

 

2018
Eesti Teatri Agentuuri laste- ja noortenäidendite võistluse III preemia ("Kas tead, kool?")

2017

Põlvepikuraamatu konkurss, 3. koht ("Väike armastuse lugu")