fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev 2016

11. mail 2016 kell 10.30–15.35 Eesti Lastekirjanduse Keskuses

Ootame lasteraamatukoguhoidjaid ja teisi huvilisi kevadisele õpipäevale, mis sel korral kannab pealkirja „Otsides otseteed lugejani”. Õpipäeval keskendume meie meelisteemadele: räägime raamatutest, lugema õppimisest ja raamatutega lugejateni jõudmisest.

Päevakava:
10.30–10.35 Avasõnad / Anneli Kengsepp
, lastekirjanduse keskuse arendusjuht

10.35–11.00 Tee hea raamatu juurde / Eva Koff, kirjanik, tõlkija ja õpetaja
Kuidas tunda ära (head) kirjandust kogu lastele mõeldud teoste virrvarris? Kes üldse peaks see äratundja olema (ema-isa, vanaema-vanaisa, vend-õde, õpetaja, raamatukoguhoidja, sõber…) ja mida peaks tegema, et „ära tuntud” kirjandus jõuaks lapse lugemislauale ka olukorras, kus kirjandusest on saanud vaid üks laiguke meeletult suures ja kirjus infoväljas?

11.00–11.30 Lasteraamat jutustab lapse hirmust / Juhani Püttsepp, kirjanik
Kuidas sündis raamat „Lugu väikesest tammepuust, vihast ja varesest”, milles on juttu perevägivallast ja selles kannatavast lapsest. Mille poolest oli sellise raamatu kirjutamine ebatavaline ja mida on öelnud lapsed, kellega kirjanik neil teemadel kohtunud on.

11.30–12.00 Vägivalla temaatika käsitlemisest kirjanduse abil / Liina Nagel, Lähte Ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja
Mõte on tuttav ja lihtne: mida rohkem laps loeb, seda empaatilisem ja hoolivam ta on. Magistritöö „Vägivalla temaatika käsitlemine III kooliastme kirjandustundides” (2015) praktilisse osasse on valitud just selliseid tekste, kus vägivalla olemus ei pruugi olla üheselt mõistetav ja äratuntav. Kui juba tekstid käes, siis mis nendega edasi teha? – mõtteid algajalt õpetajalt.

12.00–12.30 Lugemiskoera roll laste lugema õppimisel / Kati Ernits, lugemis- ja teraapiakoera juht, Eesti Kennelliidu atesteeritud koerte koolitaja, psühholoog
Ettekandes tuleb juttu koerale lugemise efektiivsusest ja kuidas eesmärgipäraselt lugemiskoera kaasata lastekirjanduse keskuse ja erahuvikooli Keeleilu näitel.

12.30–13.30 LÕUNA

13.30–14.00 AB, hakka pähe! Lugemisoskusest ja -raskusest, sekka ka kirjutamisest / Kadi Lukanenok, Tallinna Ülikooli eri- ja sotsiaalpedagoogika lektor, pedagoogikamagister
Ettekanne käsitleb lugemisraskuse olemust ja põhjuseid, kuidas probleemi ära tunda, mõista ja kuhu abi saamiseks pöörduda. Ettekande teises pooles saame ülevaate keskkonna kohandamise võimalustest.

14.00–14.30 Laste lugemisharjumuste edendamisest Soome Lugemiskeskuses / Anu Laitila, Soome Instituudi juhataja
Mida tehakse Soomes laste lugemisharjumuste edendamiseks? Anu Laitila tegutses Soome Lugemiskeskuse tegevjuhatajana kuni 2014. a lõpuni ja jagab toonaseid kogemusi, sealseid lugemisprojekte ja laste, eriti poiste lugema motiveerimise püüdlusi.

14.30–14.50 Skype raamatuklubist / Kristel Palk, Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonna juhataja
Tallinna Keskraamatukogu „Skype raamatuklubi” projekt on saanud Karl Suure Euroopa Noorteauhinna rahvuslike konkursside Eesti võitjaks ning on pälvinud Tallinna spordi- ja noorsooameti tunnustusauhindade konkursil laste- ja noortesõbraliku teo eriauhinna.

14.50–15.10 Kirjutama loovalt ja lõbusalt / Kätlin Vainola, kirjanik, lastekirjanduse keskuse loovkirjutamise huviringi juhendaja
Eelmisel sügisel käivitus lastekirjanduse keskuses loovkirjutamise huviring 3.–4. klassi lastele. Nüüdseks on lapsed juba pea aasta selles huviringis osalenud ja võib teha natuke kokkuvõtteid.

15.10–15.30 Põhjused, miks mitte raamatuid lugeda / Priit Kruus, Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse ja kirjandusdidaktika lektor
Tõenäoliselt ei kirjuta kirjanik raamatuid sellepärast, et kultuur on tähtis ja kirjandus on oluline. Ega ka mitte sellepärast, et olla tark ja hea sõnavaraga. Miks aga kõlbavad need põhjusteks, miks peaks (noor) lugeja raamatuid lugema? Või siis ikkagi ei kõlba?

15.30–15.35 Kokkuvõte

Osavõtt õpipäevast on tasuta.

Osalejate arv on täis ja registreerumine õpipäevale lõppenud!

Info tel 617 7231 või elk@elk.ee