fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Aino Pervik

Biograafia

Sündinud Rakveres velskri tütrena. Koolitee algas 1939 Järvakandis, jätkus Tallinna Õpetajate Seminaris, Tallinna Õpetajate Instituudis ja Tallinna 8. Keskkoolis. 1950–1955 õppis Tartu Riiklik Ülikooli ajaloo-keeleteaduskonnas, mille lõpetas soome-ugri keelte alal. Töötanud Eesti Riiklikus Kirjastuses laste- ja noorsookirjanduse toimetajana 1955–1960 ning  Eesti Televisioonis laste- ja noortesaadete toimetajana 1960–1967, seejärel kutseline kirjanik ja tõlkija. Kirjutanud üle 60 lasteraamatu, proosat ja luulet täiskasvanutele, tõlkinud ungari keelest, tegutsenud publitsistina ja lastekirjanduse kriitikuna. Alates 1974 Kirjanike Liidu liige. Lastekirjanik Eno Raua lesk.

Aino Perviku looming on žanrilt ja temaatikalt mitmekesine. Ta on kirjutanud tõsielu- ja fantaasiajutustusi, noorteromaane, väikelasteraamatuid, mõistulugusid jm. Eesti lastekirjanduse tipptaset esindab eredatele karakteritele ja muinasjutufantastikale rajatud „Kunksmoor”, mis lapsele arusaadaval humoorikal moel käsitleb armastuse ja isekuse, looduse ja loodushoiu jm küsimusi. Klassikaks on saanud hea ja kurja probleemi lahkav põnev seiklusjutt „Arabella, mereröövli tütar”.

Menukas „Paula elu” sari kirjeldab algklassilapse elu. Autor kõneleb tõsielu lihtsatest asjadest ja õpetab Paula abiga väiksele lugejale nii mõndagi suhtlemisest ja konfliktolukordadest. Sama joont jätkab ühe mereäärse väikelinna laste tegemistest pajatav „Tirilinna lugude” sari. Päeviku vormis noorsooraamatu „Kallis härra Q” teemaks on ebastabiilsed peresuhted, laste ja vanainimeste üksindus.

Perviku fantaasialooming on enamasti tõsise sisuga, kuid põhitoonilt optimistlik. „Sinivant läheb lasteaeda” hajutab iseseisva elu künnisel seisva väikelapse hirme, „Roosaliisa prillid” aitab toime tulla meediakanalitest tulvava vägivalla ja kurjusega. „Klabautermanni mure” võtab kõne alla inimkaubanduse, „Draakonid võõrsil” kujundab mõistvat suhtumist sõjapõgenikesse ja teistesse võõrast kultuurist tulnutesse. „Presidendilood” jutustavad väikeriigi eakast, kohustustega koormatud, kuid asjalikust ja sõbralikust riigipeast, kel ei puudu ka inimlikud nõrkused. Mitmekihiline fantaasialugu „Maailm Sulelise ja Karvasega” ja selle järg „Suleline, Puhuja ja must munk” on omapärane süntees pea kõigist A. Perviku lasteraamatutes käsitlemist leidnud teemadest.

Aino Perviku teoseid on tõlgitud inglise, saksa, vene, tšehhi, soome, itaalia, jaapani jpt keelde, need on jõudnud teatrilavale ja ekraanile (animafilmid „Kunksmoor” 1977 ja „Kunksmoor ja kapten Trumm” 1978, mängufilmid „Arabella, mereröövli tütar” 1982, „Kallis härra Q” 1998).

Profiilifoto: Dmitri Kotjuh

 

Umbluu

Illustraator: Jüri Mildeberg
2008

Burmemme

Originaalpealkiri: Kunksmoor
Keel: Läti
Illustraator: Aleksandra Runde
Liels un mazs
2022
2023
Läti laste, noorte ja lapsevanemate žürii (Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija), 5 parima hulgas (vanusele 11+) ("Kunksmoor")

2018
Hea lasteraamat („Nummipealt ja mujaltˮ)
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat
Riiklik kultuuri elutööpreemia

2016
Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhind („Hädaoru kuningasˮ)

2015
Jānis Baltvilksi preemia (Jāņa Baltvilka balva), Läti („Presidendilood”)
Tallinna Keskraamatukogu auhind Järje Hoidja („Härra Tee ja Proua Kohvi”)

2014

Hans Christian Anderseni preemia nominent
Hea lasteraamat („Sinivant läheb lasteaeda”)

2012

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia („Kirjatähtede keerukas elu”, „Klabautermanni mure”, „Rändav kassiemme”)
Hea lasteraamat („Klabautermanni mure”)
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2011
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2010
Aasta Rosina auhind („Ühes väikses veidras linnas”)
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2009
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2008
Tallinna Keskraamatukogu auhind „Järje hoidja” („Paula sõidab kevadet vaatama”)
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2007
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2006
J. Oro nimeline lastekirjanduse preemia
Astrid Lindgreni mälestusauhinna kandidaat

2004
Nukitsa konkurss, 3. koht (Paula sarja raamatud: „Paula lõpetab lasteaia”; „Paula läheb linna elama”; „Paula ja Joosep”; „Paula esimene koolipäev”; „Paula jõulud”)
IBBY aunimekiri („Paula õpib emakeelt”)

2001
Valgetähe V klassi teenetemärk
Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhind (Paula sarja raamatud)

2000

Küsitluse “Sajandi sada” võiduraamat („Kunksmoor” ja „Kunksmoor ja kapten Trumm”)

1993

Eesti Kirjanike Liidu aastapreemia („Kallis härra Q" ja näidend „Sookoll ja sisalik”)

1988
Üleliiduline lasteraamatukonkurss, 2. koht („Kunksmoor” ja „Kunksmoor ja kapten Trumm”)

1976

J. Smuuli nimeline kirjanduse aastapreemia („Kunksmoor ja kapten Trumm”)