Ootame 9. mail 2018 laste ja noortega tegutsevaid raamatukoguhoidjaid, õpetajaid ja teisi huvilisi lasteraamatukoguhoidjate õpipäevale „Isemoodi ja eriline“. Igal lastetöötajal on oluline tähele panna laste arengu ja heaoluga seotud iseärasusi. Päev annab ideid laste erinevate sihtrühmadega tegutsemiseks ning pakub kaasamõtlemist probleemidega silmitsi seismisel ja lahenduste otsimisel.
PÄEVAKAVA:
10.30–10.40 Avasõnad / Triin Soone, Eesti Lastekirjanduse Keskus
10.40–11.10 Erivajadusega laps kui lugeja / Ene Varik-Maasik, Tallinna Ülikool
Ettekandes tuleb juttu erivajaduste määratlemisest ja põgusalt erivajaduste klassifikatsioonist. Eelkõige on tähelepanu all lugemisraskustega laste teema: kuidas ja kellel raskused ilmnevad, kuidas neid märgata ja last toetada.
11.10–11.35 Eesti Pimedate Raamatukogu teenused lastele ja noortele / Marja Kivihall, Eesti Pimedate Raamatukogu
Kuidas jõuavad lapsed raamatuteni või kuidas jõuab pimedate raamatukogu lasteni? Saame ülevaate lastele ja noortele suunatud teenustest, heli- ja punktkirjas raamatute valmistamisest ning kirjeldustõlkega filmidest.
11.35-11.50 Puuteraamatutega tutvumine keskuses
11.55–12.30 Kuidas kunst lõhnab? Intellektipuudega lapsed kunstimuuseumis / Jane Meresmaa-Roos, Eesti Kunstimuuseum
Kunsti saab vaadata ja kogeda läbi kõigi meelte. Mis lõhnad on kunstiteostel ja mis maitsega on värvid? Kunstimuuseumi tunnis „Kunst läbi meelte“ saavad lapsed esemeid katsuda, lõhnu ja maitseid tajuda, helipilti kuulata ja pildivärve muuta. Nii muutuvad maalimaastikud elavaks pildiks ja skulptuurid teevad oma häält. Intellektipuudega laste muuseumitunde rikastavad osalejad ise, muutes kunstikogemise vahetult rõõmsaks. Nii muutubki kunst elavaks!
12.30–12.50 Isemoodi eriline raamatus ja päriselt / Katrin Tõnisson, Eesti Lastekirjanduse Keskus
„Isemoodi eriline raamatus ja päriselt“ on teematund, kus arutame lastega erinevuste ja erinev olemise üle. Mõni on kohe nii isemoodi, et sunnib teisi näpuga näitama. Tihti ei tule me selle pealegi, et isemoodi olemisel võib põhjus olla ja kui üksteist tundma õppida, siis võib endale leida väga erilise sõbra. Kas eriline saab olla ka selle poolest, et ulatad abivajajale (sõbra)käe?
12.50–13.50 LÕUNA
Eelregistreerunute toitlustus Maaeluministeeriumi Härraste kohvikus (Lai 39/41)
13.50–14.20 Kuidas õpilaste mitmekesisus kooli rikastab? / Anu Luure, Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Umbes 10% Lilleküla Gümnaasiumi õpilaste kodukeel on erinev kooli õppekeelest. Meie kooli koridorides kostub eesti, inglise, itaalia, araabia, tamili, kurdi, vene, hispaania, portugali ja norra keelt. Kas mitmekultuurilisus on rikkus ja mida see koolile annab?
14.20–14.50 Kiusamisest vaba lasteaed ja kool / Merit Lage, Lastekaitse Liit
Igas raamatukogus käib lasterühmi, kus kiusamine võib silma hakata. Ettekandes antakse nõu, kuidas kiusamissituatsioonide tunnistajaks sattununa käituda ja tutvustatakse “Kiusamisest vabaks!” programmi. Uurime, mis osa on programmis lastekirjandusel.
14.50–15.20 Tänapäeva laste muredest ja probleemidest psühholoogi pilgu läbi / Rita Rätsepp, näitleja ja psühholoog
15.20–15.30 Kokkuvõte
Olete oodatud!
Osavõtt on tasuta, eelregistreerimine avatud 7. maini 2018 või kuni kohtade täitumiseni SIIN.
Õpipäeva ettekandeid saab osaliselt järgi vaadata videosalvestuse kujul.
Lisainfo: Anneli Kengsepp anneli@elk.ee, tel 617 7233
Korraldaja: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Toetaja: Kultuuriministeerium