fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Urmas Nemvalts

Biograafia

Urmas Nemvalts on karikaturist ja koomiksiautor. Ta on üle 20 aasta teinud päevakajalisi karikatuure ajalehele Postimees ning on eestlaste mällu süüvinud Mürakarude koomiksi loojana. Urmas Nemvalts on illustreerinud ka mitmeid lasteraamatuid. Ise on ta öelnud, et illustreerib eelkõige nende autorite raamatuid, kes soovivad tema käekirja oma raamatutes näha. Karikaturistele iseloomulikult kohtame tema piltidel mitmeid muhedaid karaktereid, kellel on rõhutatult isenäolisi omadusi. Esineb huumorit, groteski ja ka absurdi.

Lasteraamatute illustreerimiseni jõudsin läbi karikatuuride. Unistasin juba 13‑aastaselt karikaturistiks saamisest. Möödus veel 13 aastat ja nii läkski. Illustreerimistööst ei osanud algul unistadagi, see tundus mingite eriti andekate joonistajate pärusmaa, kuhu mina ei uskunud ennast kuuluvat. Kuid läbi Postimehe lehekülgede kogusin tuntust ja tähelepanu ja ühel hetkel hakati pakkuma ka illustreerimistööd. Esialgu olid need täiskasvanute huumoriga seotud raamatud. Ühel hetkel sain illustreerida esimese lasteraamatu.

Lasteraamatute illustreerimise juures võlub mind see maailm, kuhu on võimalik läbi lugude sattuda. Kuigi minu põhitöö – karikatuuride ja Mürakaru koomiksi joonistamine – on pealtnäha samasugune joonistamine, siis lasteraamatutega on midagi müstilist veel juures. Mõtlen seda tööd tehes sageli ennast lapseks, kes raamatut käes hoiab, ja püüan teha nii, et sellele lapsele pildid meeldiksid.

Urmas Nemvalts. "Valge Surm ja Pähklioru ettekuulutus". Pähkliööbik, 2023, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Urmas Nemvalts. "Valge Surm ja Pähklioru ettekuulutus". Pähkliööbik, 2023, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Urmas Nemvalts. "Valge Surm ja Pähklioru ettekuulutus". Pähkliööbik, 2023, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Urmas Nemvalts. "Laura, Martin ja metsavana maailm". Tallinna Keskraamatukogu, 2022, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Urmas Nemvalts. "Laura, Martin ja metsavana maailm". Tallinna Keskraamatukogu, 2022, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Ilmar Tomusk. "Matemaatiline sõber. Marss Marsile". Tammerraamat, 2023, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Ilmar Tomusk. "Matemaatiline sõber. Vanatädi Laine". Tammerraamat, 2022, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Heiki Vilep. "Nüffia. 3. Tuld saab elus hoida". Jutupesa, 2022, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Heiki Vilep. "Nüffia. 2. Tähti on liiga palju". Jutupesa, 2021, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Heiki Vilep. "Nüffia. 2. Tähti on liiga palju". Jutupesa, 2021, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Contra "Poiste aabits". Grenader, 2010, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Contra "Poiste aabits". Grenader, 2010, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Markus Saksatamm. "Banaan, jääpurikas ja hädaldaja kastan". Tänapäev, 2018, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Markus Saksatamm. "Banaan, jääpurikas ja hädaldaja kastan". Tänapäev, 2018, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).Saksatamm, Markus. "Banaan, jääpurikas ja hädaldaja kastan". Tänapäev, 2018, segatehnika (tindipliiats, digijoonistus).
2015
Valgetähe V klassi teenetemärk

2006
Põlvepikuraamatu konkurss, poistejutu eripremia ("Väikeste meeste jutud")

1999
Oskar Lutsu huumoripreemia

Lisaks hulgaliselt rahvusvaheliste ja kohalike karikatuurivõistluste auhindu.