fbpx
Hüppa põhisisu juurde

2003 – Raamatud – maailm võluvõrgus

2003. aasta rahvusvahelise lasteraamatupäeva sõnumi autor on Ana María Machado (Brasiilia), Hans Christian Anderseni preemia laureaat 2000.
Plakati autor on  Rafael Fabrice Yockteng Benalcázar (Peruu).

Raamatud – maailm võluvõrgus

Olin väike, ei mäleta, kui vana just.

Igatahes küllalt suur, seismaks käsipõsakil isa vastas kirjutuslaua ääres. Otse minu silme ees seisis pronkskujuke: luider rüütel, oda käes, istub kondise hobuse seljas, tema järel astub väike eesel, turjal paks mehike, kes viibutab tervituseks kübarat.

Vastuseks mu küsimusele tutvustas isa neid: Don Quijote ja Sancho Panza.

Tahtsin teada, kes nad on ja kus elavad. Isa ütles, et need mehikesed on hispaanlased ja elavad juba mitusada aastat ühes raamatus. Isa katkestas oma tegevuse, läks ja võttis riiulist paksu raamatu ning hakkas mulle pilte näitama ja neist kahest lugusid jutustama. Ühel pildil oli Don Quijote ümbritsetud raamatutest.

“Ja kes siis nendes raamatutes elavad?” küsisin.

Isa vastusest selgus, et on olemas igasuguseid raamatuid ja neis elab lõpmatu hulk tegelasi. Ajapikku sain vanemate abiga mõnega neist tuttavaks: Robinson Crusoe üksikul saarel, Gulliver Lilliputtide maal, Robin Hood Sherwoodi laanes. Avastasin, et haldjad, printsessid, hiiglased ja džinnid, kuningad ja nõiad, kolm põrsakest ja seitse pöialpoissi, inetu pardipoeg ja kuri hunt – kõik mu vanad tuttavad ammukuuldud muinasjuttudest – elavad samuti raamatutes.

Kui ma juba lugeda oskasin, hakkasin ka ise raamatuelanikuks. Kohtusin tuntud raamatukangelastega kogu maailmast, kes viisid mind rännakule Hiinast Iirimaale ja Venemaalt Kreekasse. Sukeldusin sedavõrd sügavale Monteiro Lobato raamatute maailma, et minust sai pikaks ajaks Kollase Rähni Maja elanik. See oli vaba maailm, millel polnud piire. Sealt oli väga lihtne minna Tomi ja Huckiga Missisipile seiklema, ratsutada d’Artagnaniga läbi Prantsusmaa, ekselda Aladiniga Bagdadi turul, lennata Peeter Paaniga Eikunagimaale, lennata Nilsiga hane seljas üle Rootsi, hüpata Alice’iga jäneseurgu, sattuda Pinocchioga Haikala kõhtu, jälitada kapten Ahabiga Moby Dicki, purjetada kapten Bloodiga maailma meredel, otsida Silveriga Aarete saarel varandust, reisida Phileas Foggiga ümber maailma, rännata Marco Pologa Hiinas, elada Tarzaniga Aafrikas, Heidiga kõrgel mägedes ja Ingallside perega väikeses majas preerias, hulkuda Oliver Twistiga Londonis ning Cosette’i ja hüljatutega Pariisi tänavatel, pääseda Jane Eyre’iga tulekahjust, käia Enrico ja Garronega “Südame” koolis, järgneda Kimiga India pühamehele, unistada armastatud Jo Marshiga kirjanikuks saamisest, seigelda Pedro Bala ja teiste Liivakarjääride Kindralitega Bahia nõlvakutel.

Niisama lihtne see oligi. Polnud geograafilisi ega vanusepiire. Kõik oli omavahel seotud – ühendatud ühte tugevasse võluvõrku.

Nii paljudest erinevatest maailmadest lõin oma maailma. Ja jagan oma raamatutes teistele inimestele kõike seda, mis minu sees elab.

Tõlge: Anu Kehman