fbpx
Hüppa põhisisu juurde

2005 – Raamatud on mu võlusilmad

2005. a. rahvusvahelise lasteraamatupäeva sponsor on IBBY India sektsioon – Association of Writers and Illustrators for Children (AWIC).
Sõnumi autor Manorama Jafa on lastekirjanik ja IBBY India sektsiooni peasekretär.
Plakati autor Jagdish Joshi on lasteraamatute illustraator, 1998. a. Hans Christian Anderseni preemia nominent.

Raamatud on mu võlusilmad

Elas kord vanas Indias poiss nimega Kapil, kes oli tõeline raamatukoi ja väga uudishimulik. Kogu aeg keerlesid tal peas küsimused: Miks on päike ümmargune ja miks kuu kuju muudab? Miks puud suureks kasvavad? Miks tähed taevast alla ei kuku?

Neile küsimustele otsis Kapil vastuseid õpetlaste kirjutatud palmilehtedest raamatutest. Ta luges läbi kõik raamatud, mis kätte sattusid.

Ühel päeval, kui Kapil süvenenult luges, andis ema talle pakikese ja ütles: “Pane nüüd raamat ära ja vii see toit isale. Tal on kõht vist juba väga tühi.”

Kapil tõusis püsti, raamat ikka pihus, võttis paki teise kätte ja asus teele. Mööda konarlikku ja ebatasast metsarada kõndides luges ta aina edasi. Äkki komistas ta kivi otsa ja kukkus. Varvas hakkas veritsema, kuid sellest hoolimata jätkas Kapil teed, nina raamatus. Üsna pea komistas ta uuesti ja kukkus pikali. Seekord sai poiss juba rohkem haiget, aga raamatu tõttu ununes valu kohe.

Äkki sähvatas ere valgus ja kusagilt kostis meloodilist naeru. Kapil vaatas üles ja nägi valges saris kaunist naist, kes talle lahkelt naeratas. Pühapaiste ümber pea, istus naine graatsilise valge luige seljas. Ta hoidis helendavat kirjarulli ühes ja veenat (keelpill) kahes käes. Neljanda käe sirutas naine poisi poole ja ütles: “Sinu teadmistejanu on lausa erakordne. Sestap kingin sulle ühe soovi. Ütle, mida sa kõige rohkem ihkaksid?”

Kohkunud Kapil mõistis, et tema ees on tarkusejumalanna Saraswati. Poiss pani peopesad kärmesti kokku, kummardas ja sosistas: “Jumalanna, palun võlu mulle teine silmapaar jalgadele, et saaksin kõndides lugeda.”

“Sündigu nii”, vastas jumalanna. Ta puudutas käega Kapili pead ja kadus pilvedesse.

Kapil vaatas alla. Jalgadel olidki silmad! Poiss hakkas rõõmust hüppama ning pistis siis mööda looklevat metsarada jooksu, silmad raamatus ja jalad teed juhatamas.

Tänu lugemiskirele sirgus Kapilist India õpetatumaid mehi ning oma põhjatu tarkuse poolest oli ta kuulus lähedal ja kaugel. Ta sai endale lisanime Chakshupad, mis sanskriti keeles tähendab „see, kellel on silmad jalgadel“.

Saraswati on müütiline õppimise, teadmiste, muusika ja kõne jumalanna.

See on iidne india legend poisist, kes avastas, et tarkuse allikaks võivad olla õpetatud meeste poolt palmilehtedele kirjutatud sõnad.

Raamatud on meie võlusilmad. Nad annavad teadmisi ja teavet ning juhivad meid keerulisel ja konarlikul eluteel.

Tõlge: Anu Kehman