Alates debüüdist tipus
Aino Pervik on ainulaadne ja eriline meie lastekirjandusmaastikul – kogu oma pikal ja viljakal loometeel pole tal olnud suuri kriise. Iga tema teos on nagu pärl kees, väärtuslik nii omaette kui ka teistega koos.
Aino Pervik ühendab erinevaid põlvkondi ja tema raamatute seast leiab igaüks endale südamelähedase. Olnud praeguste emade-isade lapsepõlve lemmikkirjanik ning pakkunud põnevaid õhtuid Kaari, Kunksmoori, Arabella ja paljude teiste toredate tegelaste keskel, suudab Pervik samaväärset meelelahutust pakkuda ka praegustele lastele – lugegu nad siis Paulast, draakonitest, presidendist või Sulelisest ja Karvasest. Lisaks on Aino Pervik ka universaalne kirjanik, keda armastavad nii poisid kui tüdrukud. Pisitüdrukute lemmikuteks on läbi aegade olnud lood Kaarist ja Paulast, väikseid poisse seevastu köidavad autopõrnika seiklused. Suuremad lapsed naudivad Arabella seiklusi ning Sulelise ja Karvase võitlust Musta Mungaga.
Aino Perviku teostest on ilmunud rohkearvuliselt kordustrükke. See on märgiks, et tema teosed pole jäänud riiulitele tolmuma, vaid neid loetakse ikka ja jälle. Üha uuesti koolilugemikesse ja kohustusliku kirjanduse nimestikesse jõudmine annab tunnistust sellest, et Pervikul oli ja on, mida öelda. Tema loomingus peituv sõnum sisaldab igikestvaid väärtusi, mille meenutamine kunagi liiast ei ole.
Ka Aino Perviku värskemad teosed ei näita mingeid närbumise märke. Kogenud autor ei lange stampidesse, vaid käsitleb varem korduvalt läbikirjutatud teemasid ikka värskelt ja uudselt. Jutukogu „Kirjatähtede keerukas elu“ ei sisalda traditsioonilisi punnitatud tähejutte, vaid isikupärast teravapilgulist nägemust kaasajast. „Klabautermanni mure“ toob üle hulga aja esile Perviku kire mere vastu. Vanas purjelaevas elav topselite pere peab lahendama vanaisa Kotermanni vana sõbra Klabautermanni mure – tema laev on sattunud salakaubavedajate küüsi. Nukra tonaalsusega, pealtnäha lihtsakoeline väikelastejutt „Rändav kassiemme“ suunab meid leebelt mõtlema kodu ja kodutuse teema üle. „Hädaoru kuningas” kujutab aga köitvalt kõikumist võimu ja vaimu, otsustamisjulguse ja minnalaskmise, tarkuse ja rumaluse, ise mõtlemise eest vastutuse võtmise ja teistele mõtlematult takka kiitmise vahel.
Aino Perviku loomingus on tihti kõne all olulised, sageli laste jaoks liiga keeruliseks tunnistatud teemad (kodutus, töötus, kiusamine jmt). Kuid Pervik oskab ka raskeimaid probleeme lastele arusaadavalt lahti mõtestada. Ükskõik kui süngeks ümbritsev ka ei lähe, on tema lugudes alati aimata valguskiirt, lootust paremale olukorrale, lahendusele.
Eesti lastekirjanduse parimad saavutused on Aino Perviku nägu. Need on selgete, elutarkade silmadega raamatud, millel on lastele palju anda. Nad õpetavad nagu vanaema karmilt, kuid hellalt, kuidas hoida loodust, leida sõpru ja jääda ka kõige raskemates oludes inimlikuks. Ta õhutab meid leidma endale maailmas kohta, mis sobib meie olemuse ja soovidega. Ja kuigi Aino Pervikul on olnud õnn olla nii paljude vahvate raamatute autor, ei suuda lugejad veel loobuda ahvatlusest oodata tema sulest üha uusi.
Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija
20.04.2012 / 17.04.2017