fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Kodust kaugele

Raamatusoovituste uus rubriik „Kodust kaugele“ ehk koondav ülevaade linkidest eestikeelsele lastekirjandusele, mis on kättesaadav e-raamatu või audioraamatuna, hoolimata kasutaja asukohast.

Digiraamatute lugemiseks on vaja kas arvutit, lugerit, tahvelarvutit või nutitelefoni.

E-raamatud (tasuta ja tasulised keskkonnad)

* DIGAR – Eesti Rahvusraamatukogu digiarhiiv. Leidub eesti- ja venekeelseid lasteraamatuid, paljud teosed on kättesaadavad Eesti Rahvusraamatukogu sisevõrgus ehk neid ei saa lugeda väljaspool Eesti Rahvusraamatukogu.

* Digiraamat – digiraamatute e-pood. Leidub tasuta klassikalist laste- ja noortekirjandust, mis on digiteeritud Kultuuriministeeriumi toetusprogrammi „EESTI KIRJANDUS e-raamatud“ abil. Saab osta ajakirja Hea Laps numbreid. Digiteeritud lasteraamatute osakaal hetkel väike.

* EODOPEN – rahvusvaheline projekt, mis kestab 5 aastat (1.11.2019–31.10.2024) ja hõlmab 15 partnerraamatukogu 11 Euroopa riigist. Projekti raames on võimalik digiteerida teoseid tasuta ja neid saab lugeda Digari keskkonnas. Raamatu digiteerimisel ja kättesaadavaks tegemisel lähtutakse kehtivast autoriõiguse seadusest. Digiteeritud lasteraamatute osakaal hetkel väike.

* Grafo – veebikeskkonnas saab lehitseda vanemaid eestikeelseid lasteraamatuid.

* Kreutzwaldi sajand – Eesti Kirjandusmuuseumis digitaliseeritud vanad raamatud. Lugeda saab veebis, aga e-raamatuid saab ka alla laadida. Leidub soovituslikku lugemist vanemale koolieale, nt E. Kippel, A. Kitzberg, F. Kreutzwald, K. Ristikivi jt.

* Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukoguELLU – tasuta keskkond, kus raamatute laenamiseks ja lugemiseks tuleb end registreerida Tallinna Keskraamatukogu lugejaks (lugejaks saavad registreeruda ainult Tallinna elanikud). E-raamatu lugemiseks on vajalik internetiühendus, faili ei ole võimalik seadmesse laadida. Lai valik nii algupärast lastekirjandust kui ka tõlkeraamatuid. NB! ELLU lõpetab tegevuse 1. juulist 2024. Edaspidi saab eestikeelseid e-raamatuid lugeda üle-eestilisest e-laenutuskeskkonnast Mirko

* Tartu Linnaraamatukogus valminud e-raamatud, mida tohib vabalt kasutada ja levitada (laadida lugerisse (EPUB ja Kindle) või arvutisse (PDF)). Leidub väike valik soovituslikku lugemist vanemale koolieale, nt E. Bornhöhe, E. Enno, A. Kitzberg, L. Koidula, A. Tammsaare jne.

* Raamatupood Apollo –valik eestikeelseid lasteraamatuid e-raamatuna, tasuline.

* Raamatupood Krisostomus – valik eestikeelseid lasteraamatuid e-raamatuna, tasuline.

Audioraamatud (tasuta ja tasulised keskkonnad)

* Sõber Raamat – psühholoogide koostatud audiolugude sari, mis aitab lastel elus ettetulevaid olukordi mõista ja nendega toime tulla. Sarja raamatuid saab kuulata ka Soundcloudis.

*Digiread – tasuline keskkond. Raamatuid võib kuulata arvutis, tahvlis või telefonis. Raamatute kuulamiseks on vajalik luua kasutajakonto Digiread.ee veebilehel või äpis. Raamatute kuulamiseks veebis ja allalaadimiseks on vaja kas mobiilset internetti või wifit. Äppi laetud raamatuid saab kuulata ka ilma internetiühenduseta. Valikus on hetkel ligi 200 audioraamatut erinevatelt Eesti kirjastustelt, sh väike valik lasteraamatuid. Digireadi rakendus on saadaval nii App Store’is kui Google Play poes ja paketiga liitumisel on kaks nädalat tasuta.

* Vikerraadio Õhtujutud lastele – igal õhtul kell 20.45 on Vikerraadio eetris saade „Õhtujutt“, kus kõlavad rohkem või vähem tuntud muinasjutud ja lastelood Eesti näitlejate ja tuntud raadiohäälte esituses. Õhtujuttudel on ka oma mobiilirakendus, leitav märksõnaga „Õhtujutt“ ning kättesaadav Android ja iOS operatsioonisüsteemidega nutiseadmetes.

Audio- ja e-raamatud (tasuta ja tasulised keskkonnad)

* Virtuaalne raamatukogu Mirko kaudu saab laenutada audio- ja e-raamatuid üle maailma. Mirko äppi saab alla laadida App Store’is ja Google Plays. Äpp on Eesti isikukoodiga tasuta.

* Päike ja Pilv kirjastus – e-poes on müügil mõned lastele ja noortele mõeldud audio- ja e-raamatud.

* Raamatupood Rahva Raamat – valik eestikeelseid lasteraamatuid audio- ja e-raamatuna, tasuline. Pakub kolme tasulist paketti: audioraamatu pakett, e-raamatute pakett, kogupakett (nii audio- kui e-raamatud). Digiseadmetes lugemiseks ja kuulamiseks tuleb alla laadida Rahva Raamatu äpp. Nii audio- kui e-raamatute allalaadimiseks on vajalik wifi või mobiilne internet, kuid allalaaditud raamatuid saab kuulata ka ilma internetita.

* Tallinna KeskraamatukoguOverDrive’i e-raamatukogu, mis peamiselt pakub nii eesti- kui ka võõrkeelseid audio ja e-raamatuid ning ajakirju, sisaldab ka väikest valikut eestikeelseid audioraamatuid lastele. Raamatute lugemiseks ja kuulamiseks nutitelefonis võib alla laadida äpi Libby. Kasutamine tasuta, kuid peab olema Tallinna Keskraamatukogu kasutaja, st lugejaks saavad registreeruda ainult Tallinna elanikud.

* Elisa Raamat – tasuline rakendus (kuutasupõhine), millega saab raamatuid lugeda kõikjal maailmas. Elisa Raamatu kasutamiseks ja raamatute allalaadimiseks on vaja kas mobiilset internetti või wifit. Kui raamatud on digiseadmesse juba alla laaditud, siis saab neid lugeda ka ilma internetiühenduseta. Elisa Raamatu rakendus võimaldab kasutada nn „Iselugejat“ ehk robot loeb sulle raamatu ette (valida nii mees- kui naishääle vahel). Iselugejat on võimalik kasutada kõigi Elisa Raamatus täna eksisteerivate raamatutega. Rakenduses on valikus ka näitlejate sisseloetud audioraamatuid. Rakendusega liitumisel on kaks nädalat tasuta.

* ERRi lasteportaal Lasteekraan – kõik ERRi kanalite järelvaadatavad ja -kuulatavad lastesaated. Võimalik valida järjejutte ja õhtujutte, saab ka sirvida lasteajakirjaTäheke. Õhtujutte saab soovi korral kuulata ka mobiilirakenduses Õhtujutt, mis on saadaval Android ja iOS operatsioonisüsteemidega nutiseadmetele.

* Spotify rakendusest leiab valiku eestikeelseid lasteraamatuid ja jutte, raamatuid saab otsida pealkirja või esitaja nime järgi, nt Ines Aru („Bullerby lapsed“), Tõnu Aav („Onu Remuse jutud“, „Muumitrollid“, „Vahtramäe Emil“ jne).

E-ajakirjad lastele

* Lasteajakiri Täheke

* Koolilaste ajakiri Hea Laps – kättesaadav kolm kuud pärast ilmumist, varasemaid aastakäike (kuni 2017) vaadata digitaalarhiivist DIGAR.