fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Ilmar Trull 65

Ilmar Trull Eesti Kirjanike Liidu saalis

Ilmar Trull on meie lastekirjandusmaastikul usinalt ja järjepidevalt figureerinud rohkem kui veerand sajandit. Olulisemaks järjepidevuse kasvatajaks on olnud Eesti Ekspressi lastekülg, kus Trull alates aastast 1996 iganädalast Trulli lullat kirjutab ja sellele ise ka pildi juurde joonistab. Ei tea ühtegi teist luuletajat, kes niimoodi igal nädalal kuust kuusse, aasta aasta järel oleks suutnud sedavõrd edukalt areenil püsida. Suuremalt jaolt just nendest ajalehesabaluuletustest sünnivad kogumikud, kuhu ta ilmunust paremad palad välja valib ja vastavalt soovile ritta seab. Esimene selline luulekogu „Lõbusad luuletused“ ilmus 1998. aastal, sestsaati on aasta-paarise intervalliga noorte lugejateni jõudnud kokku 15 salmiraamatut. Tõsi, osad neist on küll ka valikkogud.

Luulekogude suur arv pole imekspandav, kuna regulaarsus on Trulli suunanud kestvale tööle, mitte lasknud kirjutuslaua taga inspiratsiooni oodata. Taoline viis töötades Pegasus kohale meelitada näikse talle vägagi sobivat, ju ei olegi ta oma olemuselt pilvedes hõljuv looja. Trulli luule näitab ilmekalt, et hea poeesia kirjutamiseks on vastavast vaimuseisundist küll abi, kuid pidev harjutamine ning pea luulevalmis hoidmine on vähemalt sama oluline. Niimoodi loodud luulegi võib olla värske ja vaimukas, pakkuda üllatavaid riime ja ootamatuid vaatenurki.

Trull on universaalne luuletaja, kes suudab katta väga paljusid (et mitte öelda kõiki) vanusegruppe. Tema luuletusi naudivad päris pisikesed mudilased, oma iva leiavad sealt tõrksad teismelised, täiskasvanutele aga avaneb Trulli-lullades hoopis kolmandat sorti maailm. Meeldiv on see, et ühtki neist vanusegruppidest ei näi Trull seejuures eelistavat, vaid jagab oma tähelepanu võrdsel määral kõigile.

Juba luuletajatee algusaegadest peale on Trull olnud rütmilis-riimilise luule veendunud austaja ning sellele on ta truuks jäänud tänaseni. „Kuna kirjutan lasteluulet, on seal alati riimid ja rütm sees. Lõppriim ja algriim ja siseriimi satub ka sekka. Vabavärssi lastele ei tee,“ on ta intervjuus Madis Jürgenile* öelnud. Ehk on just see suunatus kindlale, turvalisele rütmile ja riimile üks põhjustest, mis paljudele tema luule nii köitvaks teeb? On ju kindlas rütmis ja riimis luuletus mõnusalt ette kantav, hästi meelde jääv ja nii ka kergesti taasesitatav. Samas aga üks, mis kindel – sellesse turvalisse rütmi- ja riimimaailma on end peitnud vägagi värske, allusiooniderikas ja vaimukas sisu.

Seotus ajalehe ja selle regulaarsusega toob Trulli luulesse ka mõningase ajakajalisuse, mis lasteluule sagedase ajatuse taustal on vägagi värskendav. Nii võib märgata sünkroonsust aastaaegadega ning vihjeid kirjutamisaja ühiskonnaelu hetkeolukorrale. Samas aga on Trull oma lasteluuletustes suutnud konkreetsetest sündmustest alati kõrgemale, üldisemale tasandile tõusta ega paku ajaluulet, vaid ikka miskit, mis köitev ka aastate pärast. Trulli lullades ei loeta lastele sõnu peale, ei manitseta, küll aga vaadatakse humoorika pilguga meid ümbritsevat, tuuakse sealt esile naeruväärne ja lastakse lugejal endal järeldused teha. Vaikselt nügivad tema luuletused maailma avara pilguga vaatama, otsima head ja ilusat nukramaski päevas. Seepärast poeb Trulli luule eriti hinge.

Lisaks tavalugejaile on Trulli luule meeltmööda olnud ka igasugu auhindajaile. Nii ongi tänaseks tema kontol ohtramalt auhindu kui ühelgi teisel kaasaja lasteluuletajal. Ta on viiekordne K. E. Söödi lasteluulepreemia laureaat, mitmekordne kultuurkapitali lastekirjandusauhinna nominent ja kahekordne laureaat, kuigi teada on, et luuletajad viimasesse nimekirja just liiga tihti ei sattu. Rääkimata sellest, et kord on ta pälvinud ka kultuurkapitali aastapreemia.

Siiski on ka neid, kes äratuntavalt iseloomulikku Trulli-luulet ühtlasi ka tema puuduseks peavad. See oli tavapärane Trull, ei midagi erilist, ütlevad nad. Siiski leian, et Trullile tavapärane on meie praegusel lasteluulemaastikul vägagi eriline. Rohkem tavapärast Trulli! Rohkem vaimukaid, allusioonirikkaid, elujaatavaid lasteluuletusi! Palju õnne, Ilmar Trull!

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija

*Madis Jürgen. Minu päev: Ilmar Trull. – Eesti Naine 28.09.2021.