fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Jaan Rannap 90

Lastekirjanik Jaan Rannap

Käesoleva aasta 3. septembril 90. sünnipäeva tähistav Jaan Rannap on eesti lastekirjanduse arenguloos mänginud märgilist rolli. Juba õpingute ajal Tallinna Pedagoogilise Instituudi matemaatika-füüsikateaduskonnas asus ta tööle põhikoolilastele mõeldud ajalehes Säde, veidi hiljem suundus ta ajakirja Pioneer toimetuses, kus tegutses kaks aastakümmet (1955-1977). Sealt liikus ta edasi tegema algklassilaste ajakirja Täheke. Just inspireeriv töökeskkond pani aluse Rannapi kujunemisele lastekirjanikuks: toimetajatöö kujundas noore kirjamehe maitset ja aitas värskete suundumustega kursis olla.

Rannap tuli kirjandusse sulaperioodil, mil paljusid algajaid autoreid kütkestasid lastekirjanduses vabamaks muutunud olud ja võimalus kajastada tegelikkust tõetruumalt. Kõrvuti Rannapiga debüteerisid ka Heljo Mänd, Ellen Niit, Eno Raud, Aino Pervik jpt nn 1960. aastate kuldsest põlvkonnast. Meie lastekirjandusse saabusid viljakad ajad, mil üksteise toel ja innustusel nägid trükivalgust paljud tänaseks klassikaks saanud lasteraamatud.

Rannapi esimene raamat, jutustus „Roheline pall“ ilmus aastal 1962. Varsti järgnesid peamiselt poistest peategelastega humoorikad koolilood „Salu Juhan ja ta sõbrad“ (1964), „Musta lamba matused“ (1968) ning „Agu Sihvka annab aru“(1973). Ennekõike ongi Rannap tuntud autorina, kes mitte ainult ei tunne, vaid ka oskab suurepäraselt edasi anda poiste hingeelu. Tema koolilood kannavad küll oma ajastu märke, kuid satiiriline suhtumine tollase koolielu valupunktidesse, soe huumor ja värvikad karakterid lubavad teoseid ka tänapäeva lastel nautida.

Hinnatud on ka kunagise mitmekordse kergejõustikumeistri spordilood („Kukepoks“ 1979, „Spordilood“ 1996), mis noortele lugejatele elujulgust ja pealehakkamist sisendavad. Rannapi suur armastus, loodus ja loomad kajastuvad samuti ilmekalt tema loomingus. Lood ahvipoiss Topi seiklustest (1970), tuletõrjekoer Nublust (1972), nelja nimega koerast ( 2004) ja proua Vaideri hiirekullist (2011) on sellest vallast vaid mõned näited.

Rannap on loominguliselt aktiivne tänapäevalgi. Mullu nägi trükivalgust poiste suveseiklustest pajatav „Metskits Lembi ja verevennad“, mis rõhutab põlvkondadevahelise sideme olulisust. Kokku on nüüdseks on pea kuus aastakümmet lastekirjanduses tegutsenud Rannapi sulest ilmunud üle 40 raamatu. Nii mõnigi neist on leidnud auhindamist erinevatel aegadel, aastal 2020 sai kirjanik ka riikliku elutööpreemia. Olulisem eelnevast on aga kirjanikule osaks saanud noorte lugejate armastus. Üha uuesti ilmuvad kordustrükid annavad sellest tunnistust.

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija