fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Reet Krusten 80

Reet Krusten

On inimesi, kes mõjuvad sügavama elutarkuse, intelligentsi ja headuse kontsentraadina, kellega kohtudes suudad ikka ja jälle imestada inimvõimekuse üle. Üks selliseid on kahtlemata Reet Krusten – meie lastekirjandusuurimuse ema. Juba aastal 1958 trükidebüüdi teinud, tegeleb ta alates 1960. aastatest tihedamalt lastekirjandusega. Töö selles vallas sai alguse kirjandusloolisest ülevaatest „Jüri Parijõe elu ja loomingu teedel”, peagi järgnesid käsitlused ka Iko Maranist, Ellen Niidust, Eno Rauast, Jaan Rannapist, Heljo Männist jne. Näib, et eesti lastekirjanduses polegi autorit, kes uurijalt kommentaari poleks saanud.

Eesti kriitikamaastikul paistab Reet Krusten silma tõsise ja süveneva kirjandusse suhtumisega. Tema osutamised kaasaja lastekirjanduse valukohtadele olid ja on  täpsed ning õigesti doseeritud. Kunagi ei pinguta Reet Krusten üle, samas ei alahinda ta aga ka käsitletava probleemi tõsidust. Ei ole veel märganud, et ta kritiseeriks selle tegevuse enese pärast. Alati aimub tema kirjutiste taga sügavam tung viidata probleemile, kirjeldada seda või koguni midagi kirjandusmaastikul muuta. Kuigi uurija vaatenurk ja lähenemine kirjandusele on kainelt realistlik ja akadeemiline, mõjuvad tema kirjutised ometi emotsionaalsetena, hingestatutena.

Lisaks arvustustele ja uurimustööle on Reet Krusten aidanud ette valmistada sarja „Eesti lastekirjanduse varamust”. Tema koostatud ning saatesõnaga varustatult on ilmunud näiteks Jüri Parijõe „Jutte”, Marta Sillaotsa „Trips Traps, Trull ja teised”, Reinhold Kamseni „Kodukoppel”, „Eesti lasteluule kuldraamat” ja „Vanad aabitsajutud”. Artiklid lastekirjandusest „Eesti kirjanduse ajaloos”, EKBL-s, ENE-s, ENEKE-s jm on samuti tema kätetöö. Ta on ka „Lastekirjanduse sõnastiku” üks koostajaist.

Reet Krusteni senise lastekirjandusalase tegevuse tipp on aga 1995. aastal ilmunud arengulooline ülevaade „Eesti lastekirjandus”, mis viis eesti lastekirjanduse käsitlemise uurimuslikule, teoreetilise baasiga tasandile. Tänaseni on ta eeskujuks ja innustajaks nii mõnelegi esimesi uurijasamme tegevale lastekirjandushuvilisele.

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija