fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Kooslugemise päev

Ema loeb lapsega raamatut

Igal aastal, 30. jaanuaril tähistatakse eesti kirjanduse päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. Tänavu saab Tammsaare sünnist 145 aastat. Alates 2023. aastast on see riiklik tähtpäev ja lipupäev.

Selle päeva tähistamiseks kutsuvad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Soome Tuglase Selts kõiki üle maailma koos head eesti lastekirjandust lugema.

Ettevõtmine toimub juba kolmandat korda ning selle üleilmse ühislugemise idee algataja on Tuglase selts. Kooslugemise päev on suunatud eelkõige eesti peredele ja Eesti sõprade kogukondadele üle maailma, kutsudes neid sel päeval lugema head eesti lastekirjandust erinevates keeltes. Koostöös Eesti Instituudiga on varasematel aastatel kutsutud üles erinevates keeltes lugema Aino Perviku “Kunksmoori” (2021) ja Eno Raua “Naksitralle” (2022).

Sel aastal kutsume üles koos lugema Andrus Kivirähki raamatut „Sirli, Siim ja saladused”. Autori varasemasse loomingusse kuuluv „Sirli, Siim ja saladused” on lugu unistustest ja unistamisest, kus Jalakate pere igapäevased toimetused vahelduvad igaühe privaatse salapaiga külastamisega. Lasteaiapoiss Siim käib oma laua all oleva luugi kaudu metsas, kõrbes või vee peal heaks võluriks ning neljanda klassi õpilane Sirli sõidab liftiga pilvemaale külla pilvebaleriinidele, Päikesele ja Kuule. Laste salapaigad ja ‑unistused on lähedased väikesele lugejale, samas on kindlasti lugeja jaoks põnev piiluda ka ema-isa salapaikadesse.

Oleme raamatust välja valinud 25. peatüki ning sellest on olemas tõlked ka erinevates keeltes, mille leiate siit:
eesti keeles
inglise keeles
leedu keeles
läti keeles
prantsuse keeles
sloveeni keeles
ungari keeles
vene keeles
soome keeles

Raamatut on võimalik kuulata ka ERR lasteekraani koduleheküljel helifailina: https://lasteekraan.err.ee/sirli_siim_ja_saladused (11. osa, kuula alates 05:32).

Jälgi ka kooslugemise päeva Facebooki lehte, märgi end osalejaks ja kasuta #loemekoos2023 teemaviidet ning jaga oma muljeid raamatust postituse, joonistuse või fotona, et osaleda auhinnaloosis.

Head raamatu avastamist ja kooslugemise päeva!