fbpx
Hüppa põhisisu juurde

27. ettelugemise päev 2020

20. oktoobril tähistatakse Eestis juba 27. korda ettelugemise päeva ja traditsiooniliselt toimub selle tähistamiseks vabariiklik 4. klasside ettelugemise võistlus.

Lastekirjanduse keskuses toimuvale finaalvõistlusele eelnevad maakondlikud voorud ning Tallinna ja Tartu linna võistlused, mille läbiviimisel abistavad keskraamatukogude lasteosakonnad ja Tallinna klassiõpetajad.

Tänavune, järjekorras juba 27. ettelugemise päev on inspireeritud Ira Lemberi luuletusest „Munamägi“ ja kannab pealkirja „Minu vanaisa nägi, kuidas kerkis Munamägi…“

Rahvajutu aastast ajendatuna pühendame ettelugemisvõistluse muistenditele. Muistend on lühike rahvajutt, mis annab tavapäraselt edasi mingi tõeks (uskumisväärseks) peetud sündmuse või olukorra. Erinevalt muinasjuttudest on muistendid ühenduses kindla koha, aja, hõimu, tegelase, uskumuse või kombega. Kutsume lapsi ette lugema rahvajutte, mis räägivad ammustest aegadest alates maailma loomisest, oma kodukoha erilisusest või hoopis põnevatest loodusnähtustest.

Ettelugemisvõistluse finaal toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses (Pikk 73, Tallinn) laupäeval, 17. oktoobril 2020 kell 12. Ootame osalema iga maakonna ning Tallinna ja Tartu 4. klasside parimaid ettelugejaid.
Nb! Igast maakonnast/linnast on oodatud üks osaleja koos ühe saatjaga.

Sel korral ei kaasne võistlusega lastekirjanduse keskuselt raamatute soovitusnimekirja, sest muistendeid leiab paljudest kohtadest ja igasugune nimestik teeks valiku vaid ahtamaks.

Palume muistendite valikul arvestada, et ettelugemiseks on aega kuni 3 minutit.

Lugemist hindab kolmeliikmeline žürii.

Ettelugemise võistluse vaheajal viib meid lugude maailma jutuvestja Piret Päär.

Ettelugemise võistluse lõppedes kell 14.30 ootab tublisid lugejaid Vana Tooma tuur. Vana Toomas on Tallinna kuulsaim mees, kes seisab Raekoja tornis ja valvab linna juba üle 500 aasta. Tuuril saab lähemalt tutvuda Tooma kireva elukäiguga ja peadpööritavate tegemistega. Vaatame Tallinna tema pilgu läbi ja kogeme keskaega kõigi meeltega. Tuuri läbi Tallinna vanalinna juhib Vana Tooma ema Kala-Mai. Tuur kestab umbes 1 tund.

Maakondade esindajate nimed ja ettelugemisele tulevate muistendite pealkirjad palume teatada 15. oktoobriks Anne Kõrgele, annek@elk.ee või 617 7237.

Head lugemist!