fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Lugemisisust

Lugemisprogrammi eesmärgiks on innustada 5–13-aastasi lapsi lugema, pakkudes selle juurde mängulist lisategevust. Lapsed saavad raamatukogust valida endale lugemiseks meelepäraseid raamatuid. Läbiloetud teosed pannakse lugemispassi kirja ja täidetakse nende kohta loomingulised ülesanded. Õppeaasta lõpus premeeritakse kõiki lugemispassi täitnud lapsi lugemisdiplomiga. Lasteaialapsed saavad lugemisprogrammis osaleda õpetaja eestvedamisel rühmana. Programmi läbinud rühmasid tunnustatakse lugemisdiplomiga.

Programmi üldinfo

Lugemisprogramm „Lugemisisu“ tutvustab uuemat lastekirjandust ja avardab laste kultuurikogemust. Programm toetab üleriigilist õppekava, arendades laste keele- ja kirjanduspädevust. Teematundides peetakse oluliseks ka laste käelist arendamist. Üheks võimaluseks on näiteks raamatute maitsevalija voltimine.

„Lugemisisu” käivitus pilootprojektina 2019. aasta alguses. Programmi eeskujuks on Soome raamatukogude lugemisdiplomiprogramm, mis on meie põhjanaabrite lugemisharjumusi kujundanud alates aastast 2000.

„Lugemisisu“ programmi materjalide kujundajad on illustraatorid Kertu Sillaste ja Ulla Saar.

Stardihooajast võttis osa 26 Eesti raamatukogu, kellele heategevusfond Aitan Lapsi kinkis erilise „Rampsu“ raamaturiiuli. Osalejate arv on iga hooajaga kasvanud ja juba mitu hooaega aitavad lugemisrõõmu lasteni viia ligi 200 raamatukogu üle kogu Eesti.

Koroonakriisist tingituna eraldati lugemisprogrammis osalevatele raamatukogudele riiklikust lisaeelarvest toetust teavikute ostuks 2020. aastal 70 000 ja 2021. aastal 100 000 eurot.

„Lugemisisu“ programmi koostab Eesti Lastekirjanduse Keskus, ettevõtmist toetab Kultuuriministeerium.

2024. aasta sügisel 7. hooaega startiv lugemisprogramm innustab  lugema 5–13-aastaseid lapsi, pakkudes raamatukoguhoidjale mängulisi lisategevusi ja teematunde. 

“Lugemisisu” lugemisprogrammi registreerimine 26. augustini 2024 SIIN.

Lugemisprogrammiga liitunud raamatukogude esindajatele toimub 13. septembril stardikoolitus (virtuaalse ülekandega), kus tutvustatakse lugemisprogrammi, uuemat lastekirjandust ja programmiga kaasnevaid teematunde. Kohapeal osalemiseks palume registreeruda SIIN.

Lugemisprogramm kestab raamatukogudes 1. oktoobrist 2024 kuni 31. maini 2025.

Loe lisa: Lugemisprogramm „LUGEMISISU“ kutsub raamatukogusid 2024/2025 hooajaks liituma

Lisainfo:
Katrin Tõnisson
e-post: katrin.tonisson@elk.ee

Facebook: www.facebook.com/groups/lugemisisu

Kuidas alustada? Lugemisprogrammi juhend

LUGEMISPROGRAMMI SELGITUSED JA LISAMATERJALID

Esimesel lugemisprogrammi tutvustusel klassi või rühma tegevusi raamatukogus:
* Sissejuhatus lugemise ja lugemisharjumuste teemal üldiselt. Miks on lugemine kasulik?

* „Lugemisisu“ programmi ja lugemispassi tutvustamine. Koolilastel kontrollib nende isiklikku passi õpetaja või raamatukoguhoidja, olenevalt teie kokkuleppest. Templeid jagatakse loetud raamatute eest vaid raamatukogus. Lasteaialapsed täidavad rühmapassi õpetaja juhendamisel.

* Oma näoga osalejamärgi joonistamine ja selle lisamine „Lugemisisu“ plakatile. Selle märgiga kinnitab laps soovi programmis osalemiseks.
* Maitsevalija meisterdamise võimalus. Tegemist on mängulise lisavahendiga, mis aitab lapsel otsustada, kas ta võtab lugemiseks ettejuhtunud raamatu või mitte. Maitsevalija võib olla kõigile lugejatele ühiseks kasutamiseks ka raamatukogu riiulil.
* Lugemispasside jagamine ja võimalusel esimese raamatuvaliku tegemine.

Lugemisprogrammiga kaasnevad lisamaterjalid on lehel Tööriistad.


Kiri lasteaiaõpetajale asub SIIN

Kiri õpetajale asub SIIN

Hooaja lõpus saadame raamatukogudele tagasiside küsitluse, kus soovime teada programmiga liitunud ja selle ka läbinud laste arve ning raamatukogudes „Lugemisisu“ programmi raames läbi viidud teematundide ja ürituste infot.

Lastele raamatuid soovitades palume jälgida lastekirjanduse keskuse soovitusnimekirju, mida igakuiselt täiendame.

Lugemisdiplomite üleandmise saab iga raamatukogu teha oma äranägemise järgi. Näiteks võib lugemisdiplomeid jagada lastele koos klassi lõputunnistusega kooliaasta lõpus. Lõpuürituse korraldamisel saab teha koostööd kooli, noortekeskuse, mõne kultuuriasutuse või kohaliku omavalitsusega. Hea võimalus on kutsuda diplomeeritavate lugejatega kohtuma mõni kirjanik või muu kultuuritegelane. Diplomeid võib jagada ka klasside või rühmade kaupa väiksematel kogunemistel. Lisamaterjalide hulgas on ka õpetajatele mõeldud tänukiri ja šokolaadipaberid tublidele lugejatele, keda soovite eriliselt tunnustada.

Lugemisprogrammi erinevate teematundide selgitused ja  materjalide leiad Lugemisisu teematunnid lehelt.

Head „Lugemisisu“!

Lisainfo:
Katrin Tõnisson
e-post: katrin.tonisson@elk.ee

Tel: 6177233

Facebook: www.facebook.com/groups/lugemisisu