fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Tšehhi kaasaegse lasteraamatuillustratsiooni näitus „11 maailma”

Tšehhis on väga tugev laste- ja noortekirjanduse illustratsioonikunsti traditsioon. Piisab, kui nimetada viimasel viiekümnel aastal tegutsenud kunstnikke: Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Peter Sís, Zdeněk Smetana, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel ja Helena Zmatlíková – iga nimi on legend ja iga illustraatori stiil omaette maailm, mis on elujõuline nii Tšehhimaal kui ka rahvusvahelisel tasemel.

Uuel aastatuhandel on lasteraamatuillustraatorite noorema põlvkonna esindajad püüdnud traditsioone jätkata ning samas eelkäijaist eristuda. Mõnes mõttes on nende töö eelkäijate omast kergem, aga teisalt keerulisem – neile on antud teatav sotsiaalne vabadus, rikkalik multimediaalne ja tehnoloogiline arsenal ning uskumatult lai väljendusvõimaluste spekter, samas ollakse selgelt vastamisi kunsti- ning kultuurihuvi vähenemise tendentsiga.

Näitus „11 maailma” tutvustab kaasaegse lastele suunatud illustratsiooni potentsiaali üheteistkümne kunstniku loomingu kaudu. Igaühel neist on isikuomane väljendusstiil, nad on üle astunud tavapärase illustratsiooni piiridest ning kasutavad kõikvõimalikke tehnikaid ning meediavahendeid: vabakäejoonistust, graafikat, kollaaži, koomiksit, tekstiilikunsti, animatsiooni jm.

Kuigi paljud näitusel esinevad kunstnikud on pigem nooremapoolsed, on mitmel neist ette näidata väga edukaid, et mitte öelda ikoonilise väärtusega töid: raamatuid (Pavel Čech, Renáta Fučíková), filme (Galina Miklínová), näitusi (David Böhm ja Jiří Franta), multimeediaprojekte (Petr Nikl), mõned on saavutanud ka rahvusvahelise läbimurde (Lucie Lomová).

Näitus on Eesti Lastekirjanduse Keskuses avatud 3.–26. märtsini 2015.

Radim Kopáč, näituse koostaja

Illustratsiooni autor: Petr Šmalec

Osalevad kunstnikud

David Böhm (1982)
Sündinud Prahas, lõpetanud Praha kunstiakadeemia maalistuudio. Keskendunud peamiselt joonistamisele (raamatuillustratsioonid jm), loonud koomiksi Kix. Illustreeritud raamatuid: Jõehobu vaikus (Ticho hrocha, autoriraamat, 2009), Plekist Miin (Plechová Mína, autor Pavel Hrnčíř, 2012), Pea peas (Hlava v hlavě, koos Ondřej Buddeusiga, 2013), Sančo ja Jasno teel (Sančo a Jasno na cestách, autor Vladimír Pospíšil, 2013).
Koduleht: www.davidbohm.net

Pavel Čech (1968)
Koomiksikunstnik, laste- ja noorteraamatute illustraator ja autor. Sündinud Brnos, erialalt lukksepp, teeninud elatist ka tuletõrjujana, alates 2004 vabakutseline. Pavel Čech on kirjutanud ja illustreerinud kaheksa raamatut: Katuse-Joosepi suured seiklused (Velké dobrodružství Pepíka Střechy, 2012), Vanaisad (Dědečkové, 2011), Ämblik Čenda seiklused (Dobrodružství pavouka Čendy, 2011), Aiataguse saare saladus (Tajemství ostrova za prkennou ohradou, 2009), Võtmest (O klíči, 2007), Pilvest (O Mráčkovi, 2005), Aiast (O zahradě, 2005), Saatanast (O čertovi, 2002), Aare (Poklad, 2013) ja Suur võidusõit (Velký závod, 2013).
Koduleht: www.pavelcech.wz.cz

Jiří Franta (1978)
Sündinud Prahas, lõpetanud Praha kunstiakadeemia maalistuudio. Rafani kunstigrupi liige. Graafik, maalikunstnik, raamatute ja ajakirjade illustraator, koomiksiautor, tegutseb ka visuaalsete kunstide valdkonnas. Franta on koomiksi Kix kaasautor ja koomiksi ČVUTix üks tegijaid. Illustreerinud Iva Procházková raamatu Sõlmed ja apelsinid (Uzly a pomeranče, 2011).
Koduleht: jirifranta.blogspot.com

Renáta Fučíková (1964)
Sündinud Prahas, õppinud Praha kunsti-, arhitektuuri- ja disainiakadeemias illustratsiooni ja rakendusgraafikat. Keskendunud raamatute illustreerimisele (Alena Ježková Tšehhi ja Moraavia muistsed lood (Staré pověsti české a moravské, 2005), Renata Štulcová Roosid ja sarikad (Růže a krokvice, 2009 jt), loonud mitmeid autoriraamatuid nagu Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Euroopa ajalugu (Historie Evropy, 2011), Antonín Dvořák (2012), Ludmila, Václav & Boleslav (2013).

Vendula Chalánková (1981)
Tekstiilikunstnik, maalija, koomiksikunstnik ja stsenarist. Sündinud Přerovis, lõpetanud Brnos kunstiteaduskonna. Kujundanud tikkimistehnikas pildiraamatud Punamütsike (O Červené karkulce, 2009) ning Piparkoogimaja (O perníkové chaloupce, 2011), avaldanud kunstilise koomiksi Elu kaskadöörina (Žít jako kaskadér, 2005) ning koondanud oma 2004-2009 ilmunud koomiksid tšehhi- ja ingliskeelsesse raamatusse Suhkur ja ilm (Cukr a počasí / Sugar & Weather, 2009).
Facebooki leht: Zvrhlý vkus

Karel Jerie (1977)
Koomiksikunstnik, maalija, stsenarist. Sündinud Prahas, õppinud Praha kunstiakadeemias. Tema tööd on koondatud monograafiasse Jahihooaeg (Lovecká sezóna, 2010). Loonud koomiksalbumid Oidipus Rex (2007) ja Hanka kood (Šifra mistra Hanky, 2007, tekst Tomáš Matějíček). Avaldanud raamatud Üleannetu seeneline (O zlobivém houbaři, 2011) ja Candide I: bulgaarlaste kuningas (Candide I: Král Bulharů, 2013). Karel Jerie on koomiksikunstnikke toetava ühingu „Järg” esimees.
Koduleht: www.kareljerie.cz

Lucie Lomová (1964)
Graafik, illustraator, lasteraamatute ja noortekoomiksite autor.  Sündinud Prahas, õppinud näitekunsti Praha näitekunsti akadeemias, õpetab Plizeni ülikooli kunsti- ja disainiinstituudis koomiksikunsti. Lucie Lomová on kirjutanud ja joonistanud lugusid kahest hiirest, Ančast ja Pepíkust: Anča ja Pepík (2004), Anča ja Pepík tõttavad appi (Anča a Pepík zasahují, 2006), Anča and Pepík tegutsevad jälle (Anča a Pepík opět v akci, 2007). Ta on pannud koomiksi vormi valiku Karel Jaromír Erbeni muinaslugusid (Zlaté české pohádky, 2008), illustreerinud František Hrubíni lasteluule valikkogu Riimid kogu päevaks ja ka ööks (Říkadla pro celý den a taky navečer, 2007) ja loonud albumid Anna tahab hüpata (Anna chce skočit, 2006), Metslased (Divoši, 2011) ja Sihikul (Na odstřel, 2014).
Koduleht: lucielomova.blogspot.com

Galina Miklínová (1970)
Režissöör, animafilmikunstnik, illustraator ja graafiline disainer. Sündinud Ostravas, õppinud filmi ja televisiooni graafilist disaini Praha kunsti-, arhitektuuri- ja disaini­akadeemias. Loonud animafilme, nt Peeter Fotka õnnetu sünnipäev (Nešťastné narozeniny Péti Fotky), Elas 3x printsess… (Byla 3x jedna princezna…) ja teleseriaali Kanafasekist (O Kanafáskovi). Illustreerinud ligi kakskümmend raamatut, millest tuntuimad on Pavel Šruti Ämblik Pája (Pavouček Pája, 2001), Kõige jäledam (Veliký tůdle, 2003), Veronika ja kookosmees (Verunka a kokosový dědek, 2004), Koletised ja koletinnad (Příšerky & příšeři, 2005), Munapäine kingsepp ja kõvahäälne hiireke (Šišatý švec a myšut, 2007), Paaritute sokkide sööjad (Lichožrouti, 2008), Paaritute sokkide sööjate tagasitulek (Lichožrouti se vracejí, 2010) ja Paaritute sokkide sööjad igavesti (Lichožrouti navždy, 2013) ning autoriraamat Kanafasekist (Kanafáskovi, 2012).
Koduleht: www.galinamiklinova.cz

Petr Nikl (1960)
Sündinud  Zlínis, õppinud Praha kunstiakadeemias. Petr Nikl on näitleja, tantsija, laulja ja muusik, fotograaf, maalija, illustraator, idiosünkraatilise nonsenssluule ja kümnes raamatus avaldatud lühilugude autor: Muinasjutt Rybitinkast (Pohádka o Rybitince, 2001), Rybaba ja mere hing (O Rybabě a Mořské duši, 2002), Atlas salt (2002), Lingvistilised muinasjutud (Lingvistické pohádky, 2006), Mõistatused (Záhádky, 2007), Jělěňovití (2008), Väike lollike (Blázníček, 2009), Přeshádky (2010), Kollased lõvid (Žlutí lvi, 2011), Veidrikud New Yorgist (Divňáci z Ňjújorku, 2012), Täispuhutavad lood (Foukací povídky, 2013), Ritsikas ja aeg (Kudlanka a čas, 2014).
Koduleht: www.petrnikl.cz

Petr Šmalec (1974)
Illustraator, graafik, plakatikunstnik. Sündinud Frýdek-Místekis, õppinud Prahas graafilise disaini kallakuga keskkoolis ning seejärel kunsti-, arhitektuuri- ja disainiakadeemia illustratsiooni ja graafika stuudios, töötab graafikuna Olomouci kunstimuuseumis. Illustreerinud raamatud: Paabulind Ferda ja igasugused loomad (Ferda Páv a všelijaká zvířata, autor Christian Morgenstern, 2002), Šmalec’i alfabeedi (Šmalcova abeceda, autorid Jiří Dvořák, Markéta Šimková, Radek Malý, 2005), Zik ja Cháta (Zik a Cháta, autor Markéta Šimková, 2008)
Koduleht: petrsmalec.sweb.cz

Vhrsti (kod-nimi Vojtěch Jurík, 1975)
Sündinud Rokycanys, õppinud kunsti Plzenis Lääne-Tšehhi ülikoolis. Vhrsti on lasteraamatute ja koomiksite autor, stsenarist, illustraator (sh Vojtěch Steklači raamatud), animafilmide looja. Kirjutanud ja illustreerinud muinasjuturaamatuid: Ma ei karda enam pimedust (Už se nebojím tmy, 2006), Puhkus taevas (Prázdniny v nebi, 2008) ja Tahan olla täiskasvanu (Chci být dospělý, 2013).
Koduleht: www.vhrsti.cz