fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Pavel Tatarnikau

TatarnikovPavel Tatarnikau (Павел Татарнікаў), ka Pavel Tatarnikov, on nimekas Valgevene graafik ja illustraator, kes sündis 1971 Brestis kunstnike perekonnas. Joonistama hakkas ta juba 2-aastaselt, esialgu küll seinatapeedile ja raamatutesse. Õnneks vanemad temaga ei pahandanud, vaid lubasid poisil end loominguliselt välja elada. Nii ongi kogu ta edaspidine elu olnud seotud kunstiga, nüüdseks juba professionaalses vormis. 1989. aastal lõpetas Tatarnikau Vabariikliku Kunstikolledži Minskis. Järgnesid õpingud Valgevene Riiklikus Kunstiakadeemias, mille ta lõpetas 1995. a graafika erialal. Alates 1997 on ta Valgevene Kunstnike Liidu liige ning 2001. aastast Valgevene Kujutava Kunsti Akadeemia graafikakateedri dotsent.

Raamatuillustratsioonile pühendus Tatarnikau alates 1989. aastast. Algas ka kunstniku koostöö lastekirjanik Uladzimir Jagoudzikiga, kelle raamatutele „Printsess maa-aluses kuningriigis” (Царэўна ў подземным царстве) ja „Jutustus möödunud aegadest” (Аповесць мінулых гадоў) tehtud illustratsioonid on pälvinud rahvusvahelist tunnustust.

P. Tatarnikau on illustreerinud H. C. Anderseni, vendade Grimmide, R. L. Stevensoni, A. Dumas’, Shakespeare’i jpt teoseid. Ta teeb tihedat koostööd Valgevene, Venemaa, Lääne-Euroopa, Jaapani, Taiwani, Hiina jt maade kirjastustega, töötab mitmesuguste projektide kallal, tegeleb estampgraafika ja litograafiaga.

Kunstnik on saanud rohkelt auhindu Valgevenes ja välismaal, sh Bratislava illustratsioonibiennaali (BIB) „Kuldse õuna” 2001. a („Printsess maa-aluses kuningriigis”) ja 2009. a (J. Matthews „Arthur of Albion”) ning plaketi rahvusvahelisel konkursil „ 40th Golden Pen of Belgrad / Zlatno Pero Beograda” 1999. Valgevenes on tema loomingut korduvalt auhinnatud konkurssidel „Kunst ja raamat” ja „Kunstnik ja raamat”. 2010. a sai ta riikliku kirjanduse, kunsti ja arhitektuuri auhinna.

P. Tatarnikau on osalenud isiku- ja ühisnäitustel Valgevenes, Austrias, Hispaanias, Itaalias, Jaapanis, Leedus, Poolas, Prantsusmaal, Saksamaal, Serbias, Suurbritannias, Šveitsis, Taiwanis, Tšehhimaal, Ukrainas, USAs, Venemaal. Kunstniku tööd asuvad muuseumides ja kunstigaleriides üle maailma: Minski Kaasaegse Kunsti Muuseum, Bresti Linnamuuseum, Muinasjutumuuseum Münsteris ja Kulturforum Rheine (Saksamaa), Casa de Cultura de Xàtiva (Hispaania), Kanagawa Prefectural Gallery (Jaapan).

Pavel Tatarnikau elab ja töötab Minskis. Tal on abikaasa Irina ja poeg Jan.

http://www.tatarnikov.com/