Käärilõige – 剪纸. 剪 (jiǎn) – hiina k „kääridega lõikama”, 纸 (zhǐ) – „paber”. Käärilõige, dekupaaž, siluett, väljalõige… Neid sõnu kuuldes meenub meile jõulueelne askeldus, õhtused aknad, millel võluvärvides puhkevad õide paberist lumehelbed. Tänaseks on see kunst peaaegu unustatud ja ainult need läheneva aastavahetuse vältimatud märgid tuletavad meelde, et kunagi olid peaaegu igas talutares, poekeses või kõrtsis nõuderiiulid ja aknalauad ääristatud paberpitsiga, paberist mustrite ja lilledega kaunistati ikoone ja taresid, paberist lõigati lambivarje. Samas on käärilõige Saksamaal, Šveitsis, Hollandis, Leedus, Valgevenes, Ukrainas tormiliselt arenev ja nõutud professionaalse ja harrastuskunsti liik.
Rahvusvaheline käärilõigete näitus Eesti Lastekirjanduse Keskuses on osa käärilõike traditsiooni säilitamise ja propageerimise projektist „Must valgel”. Projekti algatas kutseline kunstnik ja kunstiteadlane, kõrge kvalifikatsiooniga pedagoog Svetlana Javorskaja 2008. aastal. Svetlana õpetab käärilõiget Domodedovo linna õppeasutustes alates 1993. aastast. Selle aja vältel ta loonud programme lastele ja täiskasvanuile, korraldatud kümneid lastetööde näitusi, teaduslik-praktilisi seminare ja töötube, avaldanud hulgaliselt artikleid teadus- ja pedagoogilistes väljaannetes. Tema tegevus on leidnud kajastamist mitmes Kesktelevisiooni dokumentaalfilmis. Projekti raames korraldatud näitustel on alati osalenud õpetajad, aga tihti ka lapsevanemad.
Tallinna näituse põhiosa moodustavad tööd, mille autoriks on Svetlana Javorskaja ja tema õpilased Domodedovo laste ökoloogiakeskusest „Öko-maja”. Eriline koht ekspositsioonis on Svetlana õe, andeka kunstniku Tatjana Javorskaja loomingul, kes on üle 20 aasta õpetanud Adleri kunstikoolis. Just tänu Tatjanale tutvus Svetlana lapsepõlves käärilõikekunstiga. Samuti osalevad näitusel õdede sõbrad – kunstiõpetajad Leedust, Valgevenest ja Ukrainast – koos oma õpilastega.
Ülevaatenäituse eesmärk on tutvustada Eesti kunstipublikule erinevaid käärilõike traditsioone. Püüame näidata käärilõikekunsti võimalikult laialt – mitte ainult erinevate autorite töid erinevates tehnikates (kääri-, noalõige, põletamine, rebimine), vaid ka iidseima – hiina – koolkonna näiteid ning Lääne-Euroopa kunstnike töid, raamatuid käärilõikest, vene stiilis vahepitse, kootud ja heegeldatud/punutud pitse.
Loodame, et Hiina, Šveitsi, Saksamaa, Leedu, Ukraina ja Venemaa käärilõikajate eeskuju äratab huvi Eesti väikestes ja suurtes kunstisõprades ning ärgitab neid oma oskusi proovile panema.
Käärilõikest, meistritest, nende õpilastest, näitustest ja projektidest, samuti käärilõike ajaloost saab üksikasjalikumat teavet veebilehelt «Украинская вытынанка» http://www.ukrvytynanka.com.ua/ru/. See leht on heaks abimeheks pedagoogidele, kes õpetavad lastele kujutavat või tarbekunsti, aga ka lasteaiaõpetajatele.
Loodame, et meie kogemus aitab taastada Eestis huvi käärilõike vastu.
Svetlana Javorskaja on sündinud 1956. aastal Leedus Panevėžyses. Lõpetanud Panevėžyse kunstikooli, Zagorski kunst-tööstustehnikumi ning 1988 Moskva riikliku ülikooli kunstiteadlasena. Kunstnik, käärilõikekunstnik, Rahvusvahelise kunstifondi liige. Töötab õpetajana Domodedovo laste ökoloogiakeskuses „Öko-maja”, viimastel aastatel teeb aktiivset koostööd Domodedovo ajaloo- ja kunstimuuseumiga, kus säilitatakse eri maade käärilõigete kollektsiooni. Ökoloogiakeskus viib koos muuseumiga ellu Vene käärilõike traditsiooni säilitamise ja propageerimise programmi. Svetlana Javorskaja on orgkomitee liige, alates 2006. aastast aktiivselt osalenud rahvusvahelistel käärilõike konverentsidel Domodedovos ja Moskvas. Korraldanud 2010. aastal Moskvas esimese rahvusvahelise laste käärilõigete festivali „Must valgel” ja rahvusvahelisi laste käärilõigete näitusi Sotšis, Adleris, Pihkvas ja Moskvas.
Svetlana Javorskaja artikleid käärilõikest on avaldatud ajakirjanduses ja konverentside kogumikes. Ta on välja töötanud käärilõike-alaste teaduslik-praktiliste seminaride ja töötubade sarja, mis on suunatud kõige erinevamatele vanusegruppidele nooremast koolieast kutseliste kunstnike ja pedagoogideni. Need seminarid toimuvad regulaarselt Domodedovo ajaloo- ja kunstimuuseumis ning Svetlana Javorskaja ja tema õpilaste näitustel.
Lisaks uurib S. Javorskaja kunstiteadlasena vene ja leedu sakraalkunsti, olles kirjutanud kümneid artikleid ning osalenud paljudel teaduskonverentsidel Venemaal ja mujal.